Technologie stosowane w sportach samochodowych inspiracją dla projektowania samolotu bojowego przyszłości

Tempest, model koncepcyjny samolotu bojowego na lotnisku w BAE Systems w Warton, Lancashire, Wielka Brytania (fot. BAE Systems)

Firmy BAE Systems i Williams Advanced Engineering (WAE) połączyły wysiłki, aby zbadać, w jaki sposób można wykorzystać znane z branży sportów motoryzacyjnych technologie zarządzania akumulatorami i systemy chłodzenia do zapewnienia wzrostu osiągów samolotów bojowych przyszłości.

Zespół specjalistów z WAE z Oxfordshire ściśle współpracuje z inżynierami BAE Systems w Lancashire, wymieniając się informacjami i inspirując projektowanie przyszłych samolotów, tak by latały szybciej i efektywniej niż dotychczasowe konstrukcje wojskowe. Przedsięwzięcie jest częścią szerszej zakrojonych badań, mających na celu opracowanie technologii, mogących znaleźć zastosowanie do stworzenia zaawansowanego systemu lotnictwa bojowego dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Technologie lotnicze nowej generacji będą wymagały zasilania dużą mocą przy niskiej masie własnej – pozwoli to zapewnić wymaganą długotrwałość lotu i powodzenie misji. Przyszłe systemy będą musiały generować ilość energii wystarczającą do zasilania małego miasteczka, a jednocześnie być bezpieczne w zarządzaniu, zapewniając pilotom samolotów bojowych pożądaną moc dokładnie wtedy, gdy jej będą potrzebowali.

WAE to światowy lider w projektowaniu i produkcji zaawansowanych akumulatorów zapewniających pewne, szybkie ładowanie. Ostatnio firma została wybrana na wyłącznego dostawcę systemów akumulatorów Gen3 dla aut uczestniczących w wyścigach Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA. W połączeniu z wiedzą techniczną firmy Rolls Royce, dotyczącą systemów zarządzania energią i ciepłem oraz doświadczeniem inżynierów BAE Systems w dziedzinie integracji złożonych systemów, nawiązana współpraca jest dowodem tego, że brytyjski sektor produkcji samolotów bojowych sięga po najlepsze kompetencje w szeroko rozumianym przemyśle, przyczyniając się do utrzymania kluczowych zdolności w kraju.

Julia Sutcliffe, dyrektor technologiczna działu lotniczego BAE Systems, powiedziała: „Współpraca z firmami takimi jak WAE ma kluczowe znaczenie dla wdrażania innowacji w tempie wymaganym przez program Tempest. Zmiana sposobu, w jaki współpracujemy z szerokim otoczeniem przemysłowym oraz wykorzystanie najlepszych technologii i procesów z całego globalnego łańcucha dostaw są korzystne dla Wielkiej Brytanii, międzynarodowych partnerów i sojuszników. Zainicjowana współpraca to doskonały przykład tego, w jaki sposób zaczynamy to osiągać: znajdując synergie, świetnych inżynierów i wzajemnie korzystne projekty wśród organizacji spoza naszej tradycyjnej bazy partnerów technologicznych”.

Paul McNamara, dyrektor techniczny Williams Advanced Engineering, powiedział: „Jesteśmy zaszczyceni mogąc uczestniczyć w tym przełomowym projekcie. Uważamy, że nasze doświadczenie w zaawansowanych technologiach akumulatorowych i układach chłodzenia pozwoli nam zaoferować innowacyjne rozwiązania, nadające się do zastosowania w sektorze obronnym. Widzimy już wiele korzyści z bliższej współpracy z BAE Systems, dzięki możliwości czerpania z bogatego źródła doświadczeń z różnych dziedzin inżynierii”.


Williams wykorzystuje także swoją wiedzę specjalistyczną do opracowywania przyszłych projektów kokpitu.
To zdjęcie zostało zrobione w obiekcie BAE Systems Air Labs w Warton, Lancashire (fot. BAE Systems)

Zdolność Wielkiej Brytanii do generowania sił i użycia lotnictwa bojowego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i wspierania rządowej wizji Wielkiej Brytanii jako kraju silnego, dostatniego, wpływowego i działającego w skali globalnej. Projekt BAE Systems i WAE stanowi część szerszych wysiłków badawczych Wielkiej Brytanii, mających na celu opracowanie przyszłego sieciocentrycznego systemu lotnictwa bojowego, w oparciu o silne tradycje przemysłowe kraju w zakresie zaawansowanych technologii i światowej klasy zdolności militarnych.

Najnowszy projekt bazuje na umowie podpisanej przez firmy w 2018 r. przewidującej dzielenie się technologiami, wiedzą i umiejętnościami w różnych obszarach, w tym rzeczywistości rozszerzonej, projektowania kabiny i inżynierii materiałowej. Jej celem jest doprowadzenie do przełomowych innowacji w dziedzinach projektowania i produkcji zarówno szybkich odrzutowców jak i szybkich samochodów. Wdrożony program czasowego oddelegowania kadr stwarza absolwentom i praktykantom możliwość odbycia wymiennej praktyki w partnerskiej organizacji.

WAE oferuje najlepsze w swojej klasie rozwiązania zarządzania energią, bazujące na dekadach zbierania doświadczeń w branży motoryzacyjnej i sportach samochodowych oraz związanych z byciem podstawowym partnerem technicznym w Formule E. Celem jest wykorzystanie tych technologii w pojazdach elektrycznych na lądzie, morzu i w powietrzu.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus