BAE Systems opracuje zaawansowany cel pozorny chroniący samoloty przed przyszłymi zagrożeniami

FOTD - cel pozorny holowany na przewodzie światłowodowym (fot. BAE Systems)

Firma BAE Systems poinformowała o uzyskaniu od Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych zlecenia o wartości 36,7 mln dolarów na opracowanie demonstratora technologii nowej generacji dwupasmowego celu pozornego holowanego na przewodzie światłowodowym (Fiber-Optic Towed Decoy – FOTD) służącego do ochrony samolotów wojskowych.

Produkowane już w zakładach BAE Systems wabiki typu FOTD to systemy wykorzystujące do zapewnienia skutecznej samoobrony samolotów częstotliwości radiowe. Nadają się one zastosowania w każdym samolocie, w tym w myśliwcach, bombowcach i transportowcach. Prace nad celem pozornym wykorzystującym równocześnie dwa pasma radiowe pozwolą rozszerzyć możliwości sprawdzonego już operacyjnie wabika AN/ALE-55 FOTD.

„Produkowane przez nas holowane cele pozorne umożliwiają pilotom wykonywanie misji w silnie bronionej przestrzeni powietrznej” – powiedział Tom McCarthy, dyrektor programu w BAE Systems. „Zestaw ALE-55 FOTD to niezawodny i mocny system zagłuszania, od lat pomyślnie stosowany w samolotach F/A-18E/F i szeroko testowany w powietrzu przez inne samoloty. W ramach kontraktu na opracowanie wabika dwupasmowego wykorzystamy doświadczenie z prac nad ALE-55, aby przygotować lotników wojskowych do stawienia czoła zagrożeniom, jakie czekają ich w przyszłości”.

Główną rolą celu pozornego jest ochrona samolotu poprzez wabienie zagrażających mu pocisków rakietowych. W celu-pułapce stosowane są także układy zakłócające działanie stacji radiolokacyjnych przeciwnika, co zapobiega wystrzeleniu pocisku rakietowego. Podobnie jak ALE-55 FOTD, wabik dwuzakresowy będzie współpracował z pokładowymi urządzeniami walki elektronicznej, jednak będzie mógł działać także niezależnie, zwiększając swoją skuteczność.

Niedawno BAE Systems wyprodukowało trzytysięczny zestaw ALE-55 FOTD. To ważny moment w historii firmy, wynikający z faktu jej technologicznego przewodzenia pracom rozwojowym w obszarze systemów walki elektronicznej. Za projekt nowego typu celu pozornego odpowiadają inżynierowie z zakładu w Nashua w stanie New Hampshire, którzy wykorzystają istniejące technologie i wiedzę firmy.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus