BAE Systems ogłasza wyniki za 2015 rok

BAE Systems - logo

Firma BAE Systems przedstawiła wyniki za 2015 rok.

„Za nami kolejny rok zakończony solidnymi wynikami. BAE Systems ma duży portfel zamówień generowanych przez zrównoważony zakres działalności odpowiadających na potrzeby klientów na wielu dostępnych światowych rynkach. Grupa jest dobrze przygotowana do dalszego generowania atrakcyjnych zysków dla akcjonariuszy, ze względu na zwiększanie budżetów na obronność oraz dalszy wzrost naszych działów elektroniki komercyjnej i cyberbezpieczeństwa" – powiedział Prezes Ian King.

Najważniejsze dane finansowe

Kluczowe informacje

Finansowe

 • Sprzedaż1 wzrosła o 1,3 miliarda funtów do 17,9 miliarda funtów, w tym 0,8 miliarda funtów sprzedaży w Wielkiej Brytanii ze zwiększonych dostaw samolotów do Arabii Saudyjskiej oraz sprzedaży sprzętu w europejskim programie Typhoon oraz zwiększonej aktywności w działalności w sektorze morskim. Dodatkowo sprzedaż powiększono o 0,2 miliarda funtów dzięki różnicom kursowym w porównaniu z poprzednim rokiem.
 • EBITA2 bazowa została pomniejszona o19 milionów funtów do poziomu 1.683 milionów funtów, na co wpływ miało zarówno spowolnienie produkcji samolotów Typhoon oraz opłaty poniesione przez australijską stocznię z tytułu utraty wartości i działań racjonalizacyjnych. Odnotowano korzyści kursowe w wysokości 15 milionów funtów.
 • Bazowy zysk3 na akcję był o 2,2 pensa wyższy niż w 2014 r. i wyniósł 40,2 pensa, w tym 2,6 pensa zysku z wcześniej ogłoszonych ulg podatkowych za granicą oraz dodatkowego 1,7 pensa zysku z racji ulg podatkowych w Wielkiej Brytanii.
 • Solidny portfel zamówień1,5 o wartości 36,8 miliarda funtów jest podstawą do dobrych perspektyw działalności.
 • Ostateczna dywidenda w wysokości 12,5 pensa na akcję daje roczny zysk na akcję w wysokości 20,9 pensa (wzrost o 2% w stosunku do 2014 r.).

Operacyjne

 • Firma została wybrana przez Boeinga do rozwinięcia i produkcji cyfrowego elektronicznego systemu obronnego nowej generacji dla programu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych o nazwie Eagle Passive Active Warning Survivability System. Modernizacja do 400 myśliwców F-15 może być warta ponad miliard dolarów (0,7 miliarda funtów) przez cały cykl życia programu.
 • Duże kontrakty przyznała firmie Królewska Marynarka Wojenna, w tym kontrakt na demonstratora fregaty Typu 26 za 859 milionów funtów i pełny kontrakt warty 1,3 miliarda funtów na piąty okręt podwodny typu Astute.
 • Kolejne kontrakty dla BAE Systems na wsparcie amerykańskiej bazy przemysłowej wozów bojowych, w tym 104 miliony dolarów (71 milionów funtów) na realizację fazy inżynieryjnej i rozwój produkcji, jako część konkursu na pływający transporter opancerzony (Amphibious Combat Vehicle) – program 1.1.
 • Trwa program inwestycji kapitałowych w wysokości 100 milionów dolarów (68 milionów funtów) w naszej stoczni w San Diego, w Californii.
 • 5-letni kontrakt na zaawansowane gogle noktowizyjne (Enhanced Night Vision Goggle III) i program celowników do broni strzeleckiej (Family of Weapon Sights – Individual programme), o potencjalnej wartości 435 milionów dolarów (295 milionów funtów) przyznany przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych.
 • Rosnące możliwości samolotów Typhoon, w tym integracja radaru Captor E-Scan i dodatkowego uzbrojenia.
 • Kontrakt na kolejne 22 samoloty Hawk dla Arabii Saudyjskiej, wraz z wyposażeniem naziemnym i wsparciem szkoleniowym.
 • 31% wzrost sprzedaży działu Applied Intelligence i zwiększenie nakładów inwestycyjnych mających na celu wsparcie ekspansji działalności w obszarze cyberbezpieczeństwa.
 • Umowa nabycia 20% udziałów Reaction Engines Limited, firmy opracowującej absolutnie nową koncepcję silnika lotniczego SABRE™, który łączy właściwości silnika rakietowego i odrzutowego, co umożliwia nowa technologia wymiennika ciepła.

Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

Źródło: BAE Systems
comments powered by Disqus