Zobacz film o pierwszej Europejce, która pokonała barierę dźwięku

Kadr filmu Aviator

Grupa studentów z Montpelier School of the Arts we Francji wyprodukowała krótki siedmiominutowy animowany film oparty na prawdziwej historii Jacqueline Auriol, francuskiej pilotki, która w 1953 r. jako pierwsza europejska kobieta pokonała barierę dźwięku. Na początku tego roku, produkcja zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na Paris Images Digital Summit, a ostatnio jego twórcy opublikowali całość w mediach społecznościowych.

Auriol nauczyła się latać w 1948 r. i była znakomitym pilotem akrobacyjnym i testowym. Pilotowała ponad 100 różnych typów samolotów i w latach 50 i 60 XX wieku ustanowiła pięć światowych rekordów prędkości kobiet. Kilkukrotnie, rekordy Auriol pobiły poprzednie ustanowione przez Jacqueline Cochran ze Stanów Zjednoczonych, a obie przez lata zawzięcie rywalizowały ze sobą (zgodnie z The New York Times).

Ta historia została przedstawiona w filmie telewizyjnym z 2015 r. "Supersonic Women: A Duel in the Sky". W 1970 r. Auriol opublikowała swoją autobiografię "I Live to Fly". Zmarła w 2000 r. w wieku 82 lat. W tym czasie, francuski prezydent Jacques Chirac nazwał ją "wcieleniem odwagi i nowoczesności narodu francuskiego".'


Czytaj również:
Jacqueline Auriol w Wikipedii

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus