Przejdź do treści
Red Bull Stratos
Źródło artykułu

Virgin Group rozważała wykonanie skoku spadochronowego z ponad 100 km

Richard Branson, angielski przedsiębiorca, miliarder, twórca obejmującej ponad 400 firm Virgin Group, pogratulował Felixowi Baumgartnerowi udanego skoku z wysokości 39 km w ramach przedsięwzięcia Red Bull Stratos, ale powiedział również, że jego firma kilka lat temu rozważała wykonanie skoku z wysokości 400 tys. stóp (121,9 km) i być może rozważy go ponownie.

Na swoim blogu na stronie Virgin.com, Branson wyjaśniał, że w 2005 r. jego zespół otrzymał zapytanie od osoby, która chciała wykorzystać statek SpaceShipOne do wykonania takiego skoku. Konstrukcja zabrałaby skoczka na wysokość 400 tys. stóp, gdzie spadochroniarz ubrany w pełni ciśnieniowy skafander rozpocząłby skok. Skoczek wróciłby na ziemię wykonując rekordowo długi swobodny lot, a następnie użyłby spadochronu. Tymczasem zadaniem pilota statku, który również ubrany byłby w skafander ciśnieniowy, byłoby sprowadzenie maszyny bezpiecznie na ziemię. Branson twierdzi, że przedsięwzięcie jest teoretycznie możliwe do przeprowadzenia, ale do jego próby nie doszło z powodu innych czynników.

W czasie, gdy w 2005 r. zespół Bransona otrzymał taką propozycję, SpaceShipOne został odsunięty od testów i umieszczony w Smithsonian Institution National Air and Space Museum. Ale, jak wyjaśniał Branson, technologia postępuje do przodu każdego dnia i wszyscy czekają na podjęcie nowych wyzwań, takich jak m.in komercyjne loty kosmiczne. Dodał, że następny rekord może być właśnie wykonany ze statku SpaceShipTwo firmy Virgin Galactic". 14 października 2012 r., Baumgartner wzniósł się na wysokość ponad 128 tys. stóp (39,1 km) i pobił co najmniej dwa rekordy, które przetrwały przez ponad 50 lat. Śmiałek wykonał najdłuższy skok spadochronowy i lot balonem załogowym na największą wysokość. Dodatkowo prawdopodobne jest, iż spadając osiągnął 1,24 Macha i tym samym pokonał rekord prędkości opadania.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony