Sterowiec Airlander 10 uszkodzony podczas testów

Airlander 10 - wypadek

Podczas swojego drugiego lotu, gigantyczny sterowiec Airlander 10 zderzył się z ziemią przednią częścią kadłuba. W wyniku tego zdarzenia, kokpit statku powietrznego został zniszczony, jednak żadna z osób przebywających na jego pokładzie nie została ranna.

Mierzący 92 m długości sterowiec wykonywał 100 minutowy lot z Cardington Airfield w Bedfordshire w Anglii. W jego trakcie wszystko szło zgodnie z planem, aż do momentu lądowania. Jak informuje firma Hybrid Air Vehicles, obaj piloci i obsługa naziemna są bezpieczni i czują się dobrze, a statek powietrzny został zabezpieczony i standardowo zacumowany. Spółka podkreśla, że będzie kontynuować prace rozwojowe sterowca i zbada dokładnie ten incydent.

Film ze zdarzenia umieszczony w internecie pokazuje, jak konstrukcja zbliża się do lądowiska, a następnie przechyla się na nos i uderza w ziemię. Brytyjska Komisja ds. Badania Wypadków Lotniczych (AAIB) wszczęła dochodzenie mające pomóc wyjaśnić przyczyny twardego lądowania, ale nie planuje wysłać do Cardington swoich przedstawicieli. Pierwszy lot sterowca miał miejsce 17 sierpnia.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus