Spadochrony ratunkowe dla dronów mają umożliwić latanie nad ludźmi

Dron wyposażony w spadochron ratunkowy

W czasie gdy drony są coraz częściej używane w pobliżu dużych skupisk ludzkich, Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wciąż zabrania wykonywania lotów tymi konstrukcjami bezpośrednio nad ludźmi. Jako środek do uzyskania zatwierdzenia FAA do tego typu operacji, firma Indemnis opracowała szybko rozwijający się balistyczny spadochron, który ma być niezawodny, nawet gdy bezzałogowiec zmienia położenie lub kręci się, dzięki czemu loty nad ludźmi mają być bezpieczniejsze.

Spadochrony dla dronów nie są nowym pomysłem, ale do tej pory nie skupiały się one na ochronie ludzi ani własności na ziemi, ani też, jak twierdzi Indemnis, nie były w stanie niezawodnie przeciwdziałać rozbiciu się dronów i ich poważnemu uszkodzeniu gdy operator stracił nad nimi kontrolę.

System Nexus otwiera okrągłą czaszę w ciągu 30 milisekund komendy przy użyciu sprężonego powietrza, ale w kolejnych modelach ma to już być materiał pirotechniczny. Czasza jest wystrzeliwana przez sztywną tkaninową rurę, która zlokalizowana jest poza zasięgiem wirników bezzałogowca.

System może zostać aktywowany ręcznie lub automatycznie, jeśli dron przekroczy standardowe parametry lotu. Nexus jest w większości samowystarczalny, ale pobiera niewielką ilość mocy z z baterii drona, aby doładować własne. Indemnis ma nadzieję zaoferować system do końca 2018 roku.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus