Rekord wznoszenia samolotu o napędzie elektrycznym

Extra 330 LE

Znany pilot akrobacyjny i konstruktor, Walter Extra, ustanowił rekord prędkości wznoszenia samolotu o napędzie elektrycznym. Rekord został zatwierdzony przez FAI.

Konstrukcja o nazwie Extra 330LE (znaki rejestracyjne D-EPWR) osiągnęła wysokość 3000 metrów  w czasie 4 minuty i 22 sekundy (średnia prędkość 2300 stóp na minutę). Rekord ustanowiono w klasie C1b, która obejmuje samoloty o napędzie elektrycznym o masie od 500 do 1000 kg.

Samolot został stworzony przez firmy Extra, Siemens, MT Propeller i Pipistrel. Rozwój projektu jest wspierany przez niemiecki Aeronautics Research Program. Maszyna jest napędzana 350-konnym silnikiem elektrycznym zaprojektowanym przez Siemensa.

Extra 330LE po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie zeszłej wiosny podczas targów AERO Friedrichshafen. Zaledwie dwa miesiące później odbył się pierwszy lot.

- Pierwszy lot samolotu z naszym nowym układem napędowym jest kamieniem milowym na drodze do elektryfikacji lotnictwa", mówił wówczas Siegfried Rußwurm, główny technolog w Siemens.


Zaprezentowana jednostka posłuży za bazę innym producentom jak np. Airbus, który do 2030 r. planuje zbudować regionalną konstrukcję napędzaną ekologicznymi silnikami zdolną do przewożenia do 100 pasażerów.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus