Rejestrator dźwięku dla małych lotnisk

Nagrywarka dźwięku GARD

John Guimond, dyrektor lotniska w Maine oraz Ron Cote opracowali rejestrator dźwięku, którego zadaniem jest nagrywanie transmisji radiowych na małych lotniskach aeroklubowych. Inspiracją dla zbudowania urządzenia, które zostało nazwane General Audio Recording Device (GARD), był wypadek z 16 listopada 2012 r., kiedy na lotnisku Knox County doszło do kolizji lądującej Cessny 172 z pojazdem obsługi naziemnej.

W wyniku tego zdarzenia zginęły wszystkie trzy osoby przebywające na pokładzie statku powietrznego. Istotne jest, iż zarówno samolot, jak i samochód wyposażone były w radio, ale nie zostały zarejestrowane żadne nagrania dźwiękowe umożliwiające odtworzenie rozmów przed wypadkiem. Zadaniem GARD jest uchwycenie transmisji na danym lotnisku bez rejestrowania długich przerw pomiędzy nimi. Wynalazcy określili (być może zaskakującą) cenę za ich urządzenie i już uzyskali wsparcie z Departamentu Transportu Maine oraz Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA). Bezpieczeństwo nie jest jedyną zaletą nagrywarki, która jest już testowana na wielu lotniskach.

Cena GARD została skalkulowana na poziomie od 2 do 3,2 tys. dolarów, w zależności od wyposażenia. Rzecznik Departamentu Transportu Maine powiedział, że agencja pokryje połowę kosztów jej instalacji na każdym z 42 publicznych portów lotniczych w tym stanie. Cote i Guimond pomyślnie zainstalowali urządzenia już na pięciu lotniskach i planują kolejne instalacje w New Hampshire i Massachusetts. Oprócz możliwości przeglądu transmisji na małych lotniskach, nagrywarka może również okazać się użyteczna podczas procesu szkolenia do licencji lotniczych. Obaj mężczyźni twierdzą, że zamierzają ją opatentować i szukają bezzwrotnych dotacji w celu finansowania dalszego rozwoju produktu.

(mz)

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus