Przejdź do treści
Nagrywarka dźwięku GARD
Źródło artykułu

Rejestrator dźwięku dla małych lotnisk

John Guimond, dyrektor lotniska w Maine oraz Ron Cote opracowali rejestrator dźwięku, którego zadaniem jest nagrywanie transmisji radiowych na małych lotniskach aeroklubowych. Inspiracją dla zbudowania urządzenia, które zostało nazwane General Audio Recording Device (GARD), był wypadek z 16 listopada 2012 r., kiedy na lotnisku Knox County doszło do kolizji lądującej Cessny 172 z pojazdem obsługi naziemnej.

W wyniku tego zdarzenia zginęły wszystkie trzy osoby przebywające na pokładzie statku powietrznego. Istotne jest, iż zarówno samolot, jak i samochód wyposażone były w radio, ale nie zostały zarejestrowane żadne nagrania dźwiękowe umożliwiające odtworzenie rozmów przed wypadkiem. Zadaniem GARD jest uchwycenie transmisji na danym lotnisku bez rejestrowania długich przerw pomiędzy nimi. Wynalazcy określili (być może zaskakującą) cenę za ich urządzenie i już uzyskali wsparcie z Departamentu Transportu Maine oraz Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA). Bezpieczeństwo nie jest jedyną zaletą nagrywarki, która jest już testowana na wielu lotniskach.

Cena GARD została skalkulowana na poziomie od 2 do 3,2 tys. dolarów, w zależności od wyposażenia. Rzecznik Departamentu Transportu Maine powiedział, że agencja pokryje połowę kosztów jej instalacji na każdym z 42 publicznych portów lotniczych w tym stanie. Cote i Guimond pomyślnie zainstalowali urządzenia już na pięciu lotniskach i planują kolejne instalacje w New Hampshire i Massachusetts. Oprócz możliwości przeglądu transmisji na małych lotniskach, nagrywarka może również okazać się użyteczna podczas procesu szkolenia do licencji lotniczych. Obaj mężczyźni twierdzą, że zamierzają ją opatentować i szukają bezzwrotnych dotacji w celu finansowania dalszego rozwoju produktu.

(mz)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Zapraszamy do lektury wspomnień opracowanych przez Bydgoski Klub Seniorów Lotnictwa, na podstawie relacji pisemnych i ustnych kapitana, pilota Zbigniewa Buczka. Cykl przybliża specyfikę i niuanse latania w czasach II Wojny Światowej, a także w okresie PRL.
lotnictwo GA
Poniżej publikujemy kolejny artykuł z cyklu "Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem" zatytułowany "Szczęście w nieszczęściu czyli historia pewnego lotu..." , który otrzymaliśmy od jednego z naszych Czytelników.
lotnictwo komunikacyjne
Pilot samolotu komunikacyjnego zwykle godzinę przed lotem musi stawić się na lotnisku, następnie przeanalizować dokumentację

Nasze strony