Prognoza FAA dla branży lotniczej na lata 2019-2039

20-letnia prognoza FAA dla branży lotniczej

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) opublikowała prognozę na lata 2019-2039 dla lotnictwa komercyjnego, general aviation oraz branży dronowej. W obszernej publikacji uwzględniła bieżące globalne czynniki ekonomiczne w celu oszacowania popytu na samoloty, wyszkolonych pilotów oraz obiekty lotnicze w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Ogólnie rzecz biorąc, FAA przewiduje stabilny wzrost potencjału linii lotniczych, ale także lotnictwa ogólnego oraz dynamiczny rozwój rynku bezzałogowych statków powietrznych.

Odnosząc się do działalności linii lotniczych, FAA przewiduje, że w prognozowanym okresie całkowite nakłady inwestycyjne będą stale rosnąć. Chociaż ogólne tempo wzrostu wydaje się imponujące, to w przypadku przewoźników realizujących przewozy wewnątrz USA Agencja przewiduje mniejsze tempo wzrostu niż w ostatnich latach, ale też stały wzrost współczynnika wypełnienia samolotów, który do 2039 r. zwiększy się z niecałych 85% do nieco ponad 86,5%.


Odnosząc się do lotnictwa ogólnego, Agencja twierdzi, że w tym segmencie długoterminowa perspektywa jest stabilna, a flota aktywnych statków powietrznych GA utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie i choć liczba lekkich konstrukcji może się zmniejszyć, to ogólnie GA będzie wykonywać więcej lotów. 


Przewiduje się, że liczba wylatanych godzin w lotnictwie ogólnym do 2039 r. będzie wzrastała średnio o 0,8% rocznie, ponieważ wzrost liczby konstrukcji turbinowych, śmigłowców i eksperymentalnych przewyższy spadek aktywności samolotów napędzanych silnikami tłokowymi.


Jednak zdecydowanie największą niespodzianką w raporcie jest segment bezzałogowych statków powietrznych. W zeszłym roku w FAA zarejestrowano ponad 175 tys. dronów, co zwiększyło ich liczbę w rejestrach o 170% (wcześniej Agencja przewidywała 44% wzrost w tym segmencie).


Jeśli obecne tendencje się utrzymają, liczba zarejestrowanych dronów może w 2020 r. przekroczyć 420 tys. i się podwoić do 2023 r. Znaczne wzrosty w tym sektorze w ciągu ostatniego roku świadczą o potencjale rynku. FAA przewiduje, że tempo wzrostu sektora spowolni z czasem, niemniej jednak będzie on znacznie większy niż obecnie.

Pełny raport z prognozami dla branży lotniczej na lata 2019-2039 (w jęz. angielskim) dostępny jest tutaj (LINK)

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus