Powstaje projekt dwumiejscowego samolotu napędzanego energią słoneczną

Sunseeker Duo

Eric Raymond, współtwórca w pełni elektrycznie napędzanego samolotu Solar Flight rozwija teraz projekt dwumiejscowej konstrukcji Sunseeker Duo, która jak oczekuje, będzie "pierwszym najwyższej jakości napędzanym odnawialną energią statkiem powietrznym, którego przeznaczeniem jest przewóz pasażerów".

Raymond pracował wcześniej również przy projekcie Solar Impulse, którego celem jest w 2014 r. lot dookoła świata wyłącznie przy wykorzystaniu energii słonecznej. Wcześniej w 1990 r. oblatał własną konstrukcję zasilaną energią słoneczną, na której wykonał 21 lotów. W ramach projektu Sunseeker Duo, zawiązał współpracę z niemiecką firmą Stemme, Szybowcowymi Zakładami Doświadczalnymi SZD z Bielska Białej, Uniwersytetem ze Stuttgartu oraz spółką SunPower, która produkuje ogniwa słoneczne. Jednak całość prac wymaga dodatkowych nakładów finansowych, w związku z czym przedsiębiorca aktywnie poszukuje wsparcia publicznego i oferuje dodatkowe korzyści dla darczyńców, w tym loty samolotem Duo po zakończeniu jego testów.

Konstrukcja Duo oparta jest na motoszybowcu S-10 Stemme, ale wersja Raymonda ma ważyć połowę mniej niż oryginał, uwzględniając w tym ogniwa słoneczne, akumulatory i instrumenty pokładowe. Samolot zbudowany będzie w Słowenii z komponentów z włókna węglowego i będzie wyposażony w litowe-akumulatory. Po ukończeniu montażu, Raymond planuje przetransportować konstrukcję do USA celem wykonania tam testów w powietrzu. Kadłub maszyny został uformowany zgodnie z projektem Stemme, a skrzydła zostały opracowane przez Uniwersytet w Stuttgarcie. Projekt zakłada zastosowanie konwencjonalnego podwozia.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus