Perlan szybuje ku rekordowi wysokości

Perlan 2 (fot. perlanproject.org)

Szybowiec Perlan II pobił w tym tygodniu własny rekord wysokości 32,500 stóp. Kolejny cel to pobicie wyniku 50,727 stóp ustalonego w szybowcu Perlan I przez Einara Enevoldsona and Steve'a Fossetta w 2006 roku. Celem projektu jest wyniesienie hermetyzowanego, 2-miejscowego szybowca na wysokość 90,000 stóp. Jednak pobicie rekordu wysokości to nie wszystko. Zespół wyposażył szybowiec w precyzyjną aparaturę badawczą do analizy próbek powietrza.

- Misja "Airbus Perlan II" umożliwi przebadanie całej gamy zjawisk pogodowych, co pozwoli nam projektować bardziej dokładne modele i przeprowadzać precyzyjne analizy zmian klimatycznych - mówi Ed Warnock, szef projektu szybowca Perlan.

- Wraz z ciągłym wzrostem zapotrzebowania na podróże lotnicze, wnioski zebrane podczas misji Perlan będą nieocenione podczas późniejszych prac nad przyszłymi konstrukcjami statków powietrznych. Odkrycia dokonane podczas projektu pozwolą ujrzeć kształt przyszłości lotnictwa i rzucą nowe światło na zagadnienia z zakresu inżynierii, ekonomiki lotu a nawet pomogą w pracach związanych z załogowymi misjami kosmicznymi, w tym z misją na Marsa - powiedział członek rady nadzorczej Airbusa, Allan McArtor.

Szybowiec Perlan II oblatano we wrześniu ubiegłego roku w stanie Oregon, a w grudniu 2015 r. wykonał on pierwszy lot w górne warstwy atmosfery. Zespół stopniowo w każdym locie zwiększa wysokość i osiąganą prędkość konstrukcji.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus