Nieoficjalny rekord USA w długości lotu dwuosobowego szybowca

Discus glider

Według niepotwierdzonych jeszcze danych, 15 lutego, dwóch mężczyzn w wieku 42 i 78 lat, w dwuosobowym szybowcu wykonało w 9 godzin i 19 minut lot o długości 1378 km, osiągając przy tym wysokość ok. 8200 m. Przelot, który w swojej klasie może stać się nowym rekordem USA, został wykonany tam i z powrotem z Minden, w stanie Nevada. W czasie lotu piloci wykorzystywali górskie wiatry, które osiągały prędkości dochodzące do 185 km/h.

Gordon Boettger i starszy od niego Hugh Bennett, lot nad pasmem górskim Sierra Nevada wykonali na szybowcu Discus, w którym jako dodatkowe wyposażenie zostały zamontowane butle tlenowe oraz akumulatory. Obaj skoordynowali swoje działania z kontrolerami w Oakland, Seattle oraz Salt Lake City, co zapewniło im bezpieczeństwo na całej trasie.

Boettger powiedział lokalnej gazecie The Record Courier, że jego pierwotnym celem było jedynie uzyskanie dobrego wznoszenia na fali Sierra Nevada, a następnie lot wzdłuż stanu. Współczesne rekordy szybowcowe często są ustanawiane właśnie przy wykorzystaniu fal górskich, najczęściej w południowoamerykańskich Andach, gdzie są największe do tego możliwości.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus