Milion dronów w bazie danych FAA

Dron (fot. Drone USA)

Podczas targów CES (Consumer Technology Association), które w zeszłym tygodniu odbywały się w Las Vegas, Departament Transportu USA (DOT) ogłosił, iż Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) zarejestrowała już milion dronów. Zdecydowana większość z nich wykorzystywana jest do prywatnych celów.

Przemawiając na CES 2018, Sekretarz Departamentu Transportu USA, Elaine L. Chao, powiedziała, że całkowita liczba zarejestrowanych bezzałogowych statków powietrznych obejmuje 878 tys. egzemplarzy należących do hobbystów, którzy otrzymali jeden numer identyfikacyjny dla wszystkich posiadanych przez siebie dronów. Pozostałe 122 tys. to komercyjne, publiczne i innego przeznaczenia konstrukcje, które są rejestrowane indywidualnie.

"Ogromny wzrost rejestracji dronów odzwierciedla fakt, że są one czymś więcej niż tylko narzędziami handlu, ale mogą ratować życie, wykrywać niebezpieczne sytuacje i pomagać podczas różnego rodzaju katastrof"
- powiedziała Chao. "Wyzwaniem jest umożliwienie bezpiecznego testowania i integracji tej technologii z przestrzenią powietrzną naszego kraju", dodała.

Oprócz wymogu prawa, proces rejestracji pomaga edukować operatorów dronów, którzy dopiero zaczynają poznawać lotnictwo, a także umożliwia przekazywanie operatorom bezzałogowców ważnych komunikatów bezpieczeństwa.

Rejestracja była pierwotnie wprowadzona 21 grudnia 2015 r. i obejmowała każdą konstrukcję o masie od 0,55 funta (250 g) do 55 funtów (ok. 25 kg) z wyposażeniem takim jak kamery pokładowe. Przepis został wycofany decyzją sądu w 2017 r., ale ostatnio ponownie przywrócony w ramach ustawy o obronie narodowej. Rejestracja kosztuje 5 dolarów i jest ważna przez trzy lata. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus