Linie Southwest przywracają do pracy pilotów i stewardessy

Flota samolotów należaca do linii Southwest Airlines, fot. avweb

W związku z faktem, że Stany Zjednoczone przygotowują się do zniesienia ograniczeń wynikających z COVID-19, linie Southwest Airlines przywracają do pracy 209 pilotów i ponad 2700 stewardess i stewardów. Dzięki nim przewoźnik planuje zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na podróże lotnicze w sezonie letnim. Piloci i członkowie personelu pokładowego uczestniczyli w programie Extended Time-Off Program, w ramach którego zaakceptowali zmniejszenie swoich wynagrodzeń na co najmniej sześć miesięcy, ale  zachowali pewne świadczenia, bilety pracownicze i ubezpieczenie zdrowotne.

Członkowie załóg kokpitowych i personelu pokładowego powrócą do pracy 1 czerwca. Oczywiście piloci będą musieli przejść wszystkie niezbędne szkolenia (w tym okresowe) zanim ponownie zasiądą za sterami samolotów. W grudniu 2020 r. linie Southwest zatrudniały 8,5 tys. pilotów, w porównaniu do 9,3 tys. rok wcześniej. Spośród ogólnej liczby prawie 60 tys. pracowników, w szeregach linii znajdowało się ok 16 tys. stewardess i stewardów. 2700 osób, których stanowiska zostały właśnie aktywowane, reprezentuje wszystkich, którzy uczestniczyli w programie Extended Time-Off Program.

Chociaż liczba lotów nadal jest daleka od poziomów sprzed pandemii, to w ciągu ostatnich kilku miesięcy stale się zwiększa, co ma związek z gwałtownie rosnącym wskaźnikiem szczepień. Administracja Bezpieczeństwa Transportu informuje, że od 11 marca na lotniskach w USA codziennie kontrolowała ponad milion pasażerów, co jest najdłuższym wzrostem od czasu, gdy w zeszłym roku wprowadzono ograniczenia związane z COVID-19. Agencja podkreśla również, że 2 kwietnia odprawiła 1,6 mln pasażerów, co z kolei jest najwyższym dziennym wynikiem od 12 marca 2020 r.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus