Kamień milowy integracji dronów z przestrzenią powietrzną USA

Dron Ikhana

Po przeprowadzeniu kolejnych testów, bezzałogowe statki powietrzne są coraz bliżej włączenia do systemu krajowej przestrzeni powietrznej USA (NAS). 12 czerwca, Agencja NASA wykonała lot dużym dronem Ikhana, bez nadzoru załogowego statku powietrznego. Lot odbył się w centrum badawczym Agencji Armstrong Flight Research w bazie sił powietrznych Edwards.

"To znaczący kamień milowy dla integracji bezzałogowych systemów powietrznych osiągnięty przez zespół National Airspace System"- powiedział Ed Wagoner z NASA, który kieruje agencyjnym programem. Integracja bezzałogowych statków powietrznych z NAS była nadrzędnym celem zarówno dla FAA, jak i NASA, a możliwość wykrywania i unikania ruchu przez drony trudnym technicznym wyzwaniem do przezwyciężenia.

FAA przyznała NASA specjalne pozwolenie na przelot bez samolotu zabezpieczającego, umożliwiając operatorowi bezzałogowca korzystanie z najnowszej technologii w celu wykrywania i obserwowania okolicznego ruchu lotniczego. Ikhana została wyposażony w radar opracowany przez General Atomics Aeronautical Systems Inc., system TCAS firmy Honeywell, moduł wykrywania i unikania ruchu Fusion Tracker i ADS-B.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus