Już prawie 80 tys. samolotów GA wyposażonych w ADS-B

System ADS-B w samolotach GA - schemat, fot. Trig Avionics

Najnowsze statystyki Federalnej Administracji Lotnictwa (USA) FAA pokazują, iż na dzień 1 grudnia 2019 r. liczba samolotów lotnictwa ogólnego w Stanach Zjednoczonych wyposażonych w system ADS-B Out wyniosła 79 214. Według Agencji całkowita liczba wszystkich samolotów, które przed 1 stycznia 2020 r. muszą zostać wyposażonych w ADS-B Out wynosi 111 400. Wartość ta nie obejmuje eksperymentalnych, ani też lekkich statków powietrznych.

Przedstawione dane określają również liczbę samolotów NPE - takich, których urządzenia nie funkcjonują prawidłowo. Według urzędników agencji, w ramach NPE zostały sklasyfikowane konstrukcje z systemem ADS-B, który nie pracuje zgodnie z przepisami określonymi w FAR 91.227. Przyczyny tego stanu rzeczy są różne, od sprzętu niespełniającego standardów wydajności, poprzez niewłaściwą instalację, aż po błędy operacyjne pilotów.


Właściciele samolotów nie mogą sami stwierdzić, czy ich wyposażenie ADS-B jest zgodne z przepisami, ale mogą to sprawdzić na stronie internetowej Agencji i poprosić o Public ADS-B Performance Report (PAPR). Jednak, aby go otrzymać muszą odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie instalacji ich wyposażenia. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus