Fala tsunami zalała lotnisko Sendai

Zniszczenia tsunami w Japonii/ fot. AVweb

W Japonii lotnisko Narita zostało zamknięte, a przybrzeżny Port lotniczy Sendai zalała  fala tsunami po trzęsieniu ziemi o sile 8.9 w skali Richtera - siódmym najpotężniejszym trzęsieniu ziemi jakie kiedykolwiek odnotowano, a które w piątek dotknęło północną część Japonii. Pierwsze wstrząsy skoncentrowane były około 130km na wschód od lotniska Sendai, które ucierpiało od metrowej wysokości fali tsunami, po tym jak przetoczyła się ona w głąb lądu, zabierając ze sobą łodzie i samochody i wymywając domy. Na lotnisku w Sendai, ludzie schronili się na dachu terminala. Zalewającą lotnisko falę sfilmowała telewizja CCTV.

Na wyspie Guam, dwa okręty podwodne Marynarki USA musiały zostać zabezpieczone przez holowniki po tym jak fale wyrwały je z przystani. Na Hawajach użyto wyposażonego w głośniki samolotu do ostrzegania mieszkańców. Wystapiły tam fale, które zalały nisko położone drogi i hole hotelowe. Wzmożone pływy morskie dotknęły potem obszary przybrzeżne od Oregonu po Kalifornię, niektóre mariny poniosły szkody.

Ponad 160 wstrząsów wtórnych (kliknij na aktualną mapę) rozciągało się od północy Sendai do południa Tokio, z czego ponad 25 z nich miały siłę powyżej 6.0 w skali Richtera. Ponad 140 przekraczało poziom 5.0 w skali Richtera. Eksperci ostrzegają, że fale tsunami mogą sięgać od Rosji po Hawaje, Nową Zelandię i Chile. Istniała obawa, że fale mogą zanurzyć nisko położone wyspy Pacyfiku. Według geofizyków dane sugerują, że trzęsienie poruszyło główną wyspę Japonii o prawie 2,5 metra i przesunęło oś Ziemi o 10 cm.

JAPONIA, Iwanuma, 14 marca 2011: Policjanci przeszukujący gruzowisko. AFP PHOTO / JIJI PRESS

JAPONIA, Natori, 13 marca 2011: Samolot i samochody, które niosła fala tsunami. AFP PHOTO / MIKE CLARKE


JAPONIA, Minamisanriku, 12 marca 2011: Lądowisko z wezwaniem o pomoc zorganizowane na szkolnym boisku. AFP PHOTO /YOMIURI SHIMBU


MORZE JAPOŃSKIE, 12 marca 2011: Śmigłowiec transportowy MH-53 ląduje na pokładzie USS Tortuga (LSD 46). (Foto: U.S. Navy via Getty Images)

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus