FAA zatwierdziła pierwsze komercyjne loty UAV

ScanEagle

12 września rozpoczęły się pierwsze zatwierdzone przez Federalną Administrację Lotnictwa USA (FAA) komercyjne operacje bezzałogowych statków powietrznych (UAV) ponad Morzem Czukockim, powyżej koła podbiegunowego. Według Agencji, wszystkie loty przebiegły zgodnie z planem.

Statek, który został wyczarterowany przez firmę ConocoPhillips, ma na swoim pokładzie cztery bezzałogowe Insitu ScanEagle, których zadaniem jest prowadzenie badań morskich ssaków oraz lodu wymaganych do otrzymania zezwolenia na wiercenia na dnie morza. ScanEagles waży 20 kg i posiada rozpiętość skrzydeł 3 m. Pierwszy jego oficjalny lot trwał 36 minut i był "tylko początkiem arktycznego planu FAA". Na wniosek Kongresu, Agencja pracuje obecnie nad przepisami mającymi umożliwić integrację UAV z krajową przestrzenią powietrzną.

Arctic Plan ma na celu stworzenie trwałych obszarów w przestrzeni Arktyki, gdzie będzie można wykorzystywać UAV do badawczych i komercyjnych celów. FAA ustanowiła trzy bloki przestrzeni powietrznej nad międzynarodowymi wodami Arktyki, gdzie UAV mogą latać przez całą dobę do wysokości 2 tys. stóp i są dopuszczone są do lotu poza zasięgiem wzroku naziemnego operatora. "Projekt zapewnia FAA oraz przemysłowi potrzebne doświadczenie i ścieżkę postępu celem certyfikowania UAV dla podobnych operacji komercyjnych na całym świecie", oświadczyła Agencja. Bezzałogowe ScanEagle oraz AeroVironment Puma zostały zatwierdzone do zastosowań komercyjnych przez FAA w lipcu br.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus