AERO 2012: Nowości firmy Diamond

Diamond DA42 V1

Tegoroczne targi lotnicze AERO 2012, które w dniach 18-21 kwietnia odbędą się w niemieckim Friedrichshafen, zapowiadają się, jako pracowity okres dla firmy Diamond Aircraft. Prezes spółki, Christian Dries, poinformował, iż zostaną tam zaprezentowane dwa nowe dwusilnikowe samoloty, oba wyposażone w  czterocylindrowe jednostki wyprodukowane przez Austro-Jet.

Pierwszym będzie DA42 V1, który został znacznie zmodernizowany w stosunku do DA42NG, pierwszego modelu wykorzystującego silniki Austro, opracowane przez siostrzaną spółkę Diamonda. W samolocie została także poprawiona aerodynamika osłon silników i steru kierunku, co sprawia, że jest on znacznie szybszy niż poprzednik, wyjaśniał Dries.

Podczas imprezy zostanie zaprezentowany również całkowicie nowy model, DA52. Samolot ten jest oparty na idei wielko kabinowego Diamonda DA50, który według wstępnych założeń, ma zostać wyposażony w silnik benzynowy Continental lub jeszcze nieokreśloną jednostkę diesla. Ale Dries akcentował, że "DA50 nigdy nie będzie wyposażony w 350KM silnik Continentala, a to co może otrzymać, to silnik turbinowy." Jednak odmówił podania większej ilości szczegółów, dodając jedynie, że jednostka ta będzie raczej wyprodukowana na wschodzie, niż na zachodzie.

Tymczasem dwusilnikowy DA52 ma wykorzystywać silniki Austro. Jego kabina jest szersza i dłuższa niż w DA42 i będzie w stanie pomieścić od 5 do 6 osób. Jak zapowiedział prezes spółki, prototyp maszyny powinien zostać oblatany na początku kwietnia br., a jego osiągi moją być zbliżone do modelu V1.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus