1 lipca Airbus przejmie CSeries

Bombardier C300

1 lipca br., koncern Airbus ma ostatecznie przejąć kontrolę na programem CSeries Bombardiera. Obie spółki zakończyły już negocjacje dotyczące podziału struktury i przychodów. Airbus wejdzie w posiadanie 51 procent udziałów i będzie zapewniał zaopatrzenie, sprzedaż oraz prowadził działania marketingowe dla wąskokadłubowego CSeries. Zaangażowanie europejskiego potentata ma zwiększyć zaufanie potencjalnych klientów do wysoko cenionych, ale wolno sprzedających się C-Series.

Początkowo gdy Airbus rozpoczął rozmowy z Bombardierem, Departament Handlu USA zatwierdził wysokie cła importowe na samoloty tego producenta, powołując się na rzekome subsydia ze strony rządu kanadyjskiego. Wprowadzone ograniczenia spowodowałyby nieopłacalność jednej z największych transakcji Bombardiera, sprzedaży 75 egzemplarzy C-Series liniom Delta. Dodatkowo, uniemożliwiłyby one dostęp do rynku amerykańskiego.

Jednak amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego ostatecznie wstrzymała wprowadzenie dodatkowych taryf, orzekając, że Boeing nie zostanie pokrzywdzony przez sprzedaż CSeries w Stanach Zjednoczonych. Airbus i Bombardier postanowili kontynuować działania odnośnie współpracy, a program będzie zarządzany z siedziby Bombardiera  na lotnisku Mirabel w pobliżu Montrealu. Linia produkcyjna ma z kolei zostać zbudowana w Mobile, skąd pierwszy samolot zjedzie w 2020 r.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus