Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rosyjski rynek lotniczy: ponownie zwolniony z opodatkowania

Przez ostatnie trzy lata, rosyjscy przewoźnicy zaoszczędzili na opłatach celnych blisko miliard dolarów rocznie. Wszystko to dzięki korzystnym przepisom podatkowym z ty-tułu importu samolotów. Ulga podatkowa skończyła się 1 stycznia 2014. Kilka miesięcy później, ponownie ją przywrócono. Tym razem na okres 3 lat. Czy ta zmiana przepisów pozwoli przewoźnikom na osiągnięcie znacznych oszczędności w przypadku nabycia nowego samolotu? Co jeszcze oznacza dla krajowych linii lotniczych?

W marcu br., Komisja Gospodarcza Eurazjii (EEC), międzyrządowy organ regulacyjny Unii Celnej i Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej ogłosiła ponowne zwolnienie z podatku od im-portu statków powietrznych, obejmujące niektóre grupy samolotów komercyjnych, umożli-wiając tym samym ich import na preferencyjnych warunkach do stycznia 2017 roku. 

Oznacza to, że do końca 2021 roku, przewoźnicy z Rosji, Kazachstanu i Białorusi będą użytkować samoloty sprowadzone na preferencyjnych warunkach.

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami, niektóre grupy statków powietrznych podlegają op-odatkowaniu z tytułu importu, opłatom celnym oraz obowiązkowemu podatkowi VAT, To podwyższa koszt zakupu maszyny o prawie 40%. Wspomniane opłaty dotyczą też dwóch   najpopularniejszych w regionie typów samolotów - Boeinga 737 i Airbusa A320. Biorąc pod uwagę szybki rozwój lokalnego rynku przewozów lotniczych oraz ciągłą rozbudowę i mod-ernizację lokalnych flot w ciągu ostatnich kilku lat, mówimy o miliardach dolarów płaconych przez linie lotnicze z tytułu importu statków powietrznych z zagranicy,” komentuje Tadas Goberis, Prezes AviaAM Leasing,.

Dla przykładu, w okresie od 2010 do 2013 r. liczba pasażerów rosyjskich linii lotniczych wzrosła o prawie 50% - z 56.95 mln do 84.56 mln. W tym samym czasie, nabyto 460 samolo-tów. Ponad 90% z nich pochodzi z importu.

Pomimo tego, zakres uprzywilejowanego systemu opodatkowania został rozszerzony na sa-moloty wyposażone w 170-219 miejsc siedzących (np.: typu Airbus A320 i Boeing 737, oba w konfiguracji jednoklasowej). Decyzję podjęto mając na względzie potrzebę dalszego rozwoju floty przez przewoźników przy jednoczesnym braku alternatywy na rynku krajowym (za wyjątkiem Tu-204SM, który nie spotkał się z zainteresowaniem ze strony lotniczych firm transportowych).

Potencjał rosyjskiego rynku samego w sobie jest jednak obiecujący. Według prognoz Aeroflot Group liczba pasażerów w 2014 wzrośnie o 15-20%. W styczniu, rosyjskie linie przewiozły ponad 5.8 mln pasażerów, czyli o 10,2% więcej niż w tym samym okresie 2013 roku.  

Krajowi przewoźnicy zakładają wciąż ambitne plany rozwoju. Na przykład, niedawno powstała Aurora, utworzona z połączenia SAT Airlines i Vladivostok Avia, planuje w ciągu 5 lat - osiemnastokrotnie zwiększyć liczbę realizowanych połączeń, obejmując swoją siatką połączeń 128 destynacji.

Wysokie oczekiwania stawiane są również wobec nowych tanich linii lotniczych Dobrolet. Przewoźnik rozpocznie działalność korzystając z samolotów Boeing 737 NG, zatem nowy system zwolnień podatkowych pozwoli mu na zminimalizowanie kosztów finansowania floty lotniczej.

Importowane samoloty posiadające od 50 do 110 miejsc siedzących nadal pozostają objęte opodatkowaniem. Sytuacja ta, jest zupełnie zrozumiała z uwagi na wsparcie jakie udziela Rosja swojemu najnowszemu statkowi powietrznemu na rynku krajowym. Być może po wprowadzeniu na rynek samolotu Irkut MS-21, zwolnieniem z podatku zostaną objęte grupy samolotów z 170-220 miejscami siedzącymi. Warto podkreślić, iż decyzja EEC nie tylko stwarza firmom okazję do efektywnego oszczędzania, ale też jest dowodem wsparcia dla rozwoju krajowych przewoźników udzielonego przez władze. To ważny sygnał dla branży lotniczej, która stale staje w obliczu wyzwań na arenie krajowej i międzynarodowej, w tym wzrostu kosztów operacyjnych i kontrowersyjnych inicjatyw, takich jak zamiar wprowadzen-ia limitów cenowych na bilety lotnicze - podsumowuje prezes AviaAM Leasing. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony