Pilot B738 poszkodowany po oślepieniu laserem z ziemi

Laser skierowany na kokpit samolotu, fot. ABC.news

18 maja, B738 należący do linii Westjet (znaki rejestracyjne C-FZRM) wykonywał lot WS-1948 z lotniska w St. John's w Kanadzie do Orlando w USA. Podczas podejścia do lotniska docelowego, gdy znajdował się na 10 tys. stóp, piloci zostali oślepieni zielonym laserem skierowanym z ziemi, co spowodowało uszkodzenie wzroku u jednego z nich.

Samolot kontynuował lot i 15 minut później wylądował na pasie startowym 17L lotniska w Orlando.  Biuro szeryfa hrabstwa Volusia poinformowało, że w zdarzeniu poszkodowany został jeden z pilotów i że podczas lotu, załoga nie mogła zlokalizować źródła lasera ze względu na ryzyko dodatkowych obrażeń.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami z 2011 r., oślepianie pilotów laserami jest traktowane jako przestępstwo i jest zagrożone karą pięciu lat pozbawienia wolności i grzywną od 5 do 250 tys. dolarów. W 2017 r. Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) otrzymała 6754 zgłoszenia o oślepianiu pilotów laserami, co stanowi wzrost o 250% od 2010 r., kiedy  administracja rozpoczęła gromadzenie takich danych.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com
 

Źródło: avherald
comments powered by Disqus