Pasażerka pobiera lekcje latania od kapitana – śledztwo w sprawie

Incydent w An-24 linii IrAero, fot. avherald

W Internecie zostały upublicznione szczegóły incydentu z 31 sierpnia 2019 r. Tego dnia, AN-24 należący do linii IrAero (znaki rejestracyjne RA-08824), wykonywał lot komercyjny z Sakkyryr do Jakucka (Rosja), gdy jedna z pasażerek zajęła (nieuprawniona) miejsce FO i od kapitana otrzymywała instrukcje dot. pilotowania samolotu. Statek powietrzny kontynuował lot i bezpieczne wylądował na lotnisku docelowym.

Film z lotu znalazł się w Internecie na początku listopada, co skłoniło do przeprowadzenia dochodzenia przez rosyjskich prokuratorów i Rostransnadora (Ministerstwo Transportu), podczas gdy linia lotnicza poddawała w wątpliwość fakt, czy wideo przedstawia któregoś z pasażerów lub załogi tego rejsu.

9 grudnia 2019 r. Rostransnador poinformował, że zdarzenie zostało zakwalifikowane jako poważny incydent. Śledczy w raporcie podkreślali, że pasażerka, która zajęła fotel pierwszego oficera, jako nieupoważniona osoba miała możliwość kontrolowania samolotu. Incydent ten został również zgłoszony Komisji Transportowej.

Dodatkowo Wschodniosyberyjski Komitet Śledczy wszczął dochodzenie w sprawie 33-letniej kobiety, nieuprawnionej do przejęcia kontroli nad samolotem, a która według wstępnych danych, kontrolowała lot pomiędzy Jakuckiem, a Sakkyryr. Rosyjskie media podają, że to była przyjaciółka kapitana.

Wideo przybliżające szczegóły zdarzenia:

Źródło: avherald
comments powered by Disqus