Incydent: A333 Turkish Airlines startował z drogi kołowania w Newark

A330-300 należący do Turkish Airlines, fot. Aeronews

7 sierpnia 2021 r., A333 należący do Turkish Airlines (znaki rejestracyjne TC-JNI) wykonywał lot TK-30 z lotniska Newark w Nowym Jorku do Stambułu w Turcji. Samolot otrzymał zezwolenie na start z intersekcji W pasa 22R, ale podczas kołowania przeciął skrzyżowanie z drogą startową 22R i zajął pozycję na drodze kołowania P (równoległej do drogi startowej 22R), a następnie rozpoczął start.

Wieża natychmiast zareagowała i nakazała przerwanie rozbiegu, informując załogę, że znajdują się oni na drodze kołowania P. Piloci przerwali start przy prędkości ok 90 węzłów i wyhamowali do prędkości kołowania około 1400 metrów od momentu rozpoczęcia rozbiegu, a następnie skręcili w prawo w drogę kołowania E, przecięli drogę startową 22R i wjechali na drogę kołowania B.

Następnie samolot został poinstruowany, aby kołował na pas startowy 11 w miejscu oczekiwania na drodze kołowania W (równoległej do pasa 29), gdzie samolot zatrzymał się na ok 45 minut celem schłodzenia hamulców. Samolot otrzymał następnie polecenie zajęcia i kołowania po pasie 11 aż do skrzyżowania z pasem 22R i oczekiwania na zezwolenie na start na tym ostatnim. Samolot ostatecznie wystartował z pasa 22R godzinę po przerwanym starcie z drogi kołowania P.


Samolot wylądował bezpiecznie w Stambule z około 100 minutowym opóźnieniem. Jak raportowali pasażerowie, po przerwanym starcie kapitan ogłosił, że przerwali ten manewr z powodu problemu mechanicznego.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus