A320 Air Canada omal nie wylądował na zatłoczonej drodze kołowania

A320 należący do lini Air Canada

7 lipca, A320-200 należący do linii Air Canada (znaki rejestracyjne C-FKCK), wykonywał lot AC-759 z Toronto do San Francisco ze 140 osobami na pokładzie. Samolot znajdował się na krótkiej prostej do pasa 28R w nocy i miał zezwolenie ATC na lądowanie, jednak jego załoga poprosiła wieżę o potwierdzenie zgody, twierdząc, że zauważyli jakieś światła na pasie. Wieża poinformowała, że droga startowa jest wolna i mogą lądować.

W międzyczasie ATC została zaalarmowana, że samolot przymierza się do lądowania na drodze kołowania, w związku z czym natychmiast wydała komendę odejścia na drugi krąg. A320 znajdował się wtedy na wysokości 400 stóp.

Załoga United Airlines, która oczekiwała na drodze kołowania C poinformowała, że lądujący samolot zmierza prosto na nich. A320 przeszedł na drugi krąg i wylądował bezpiecznie około 15 minut później. Na drodze kołowania C, która biegnie równolegle do pasa 28R, znajdowały się wtedy 4 samoloty pasażerskie (dwa B787, A340 i B737).


A320 Air Canada przeleciał nad dwoma z nich na wysokości 100 stóp, nad trzecim z przewyższeniem 200 stóp, a nad czwartym 300 stóp. Przyczyny zdarzenia wyjaśnia Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB). Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) określiła go jako poważny incydent.

Źródło: avherald
comments powered by Disqus