Arctic Weather Satellite ESA spisuje się doskonale
Jak poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna, ważący zaledwie 125 kg, niedrogi satelita Arctic Weather Satellite dostarcza danych podobnej jakości, jak dużo większe i droższe instrumenty. Technologia ma być wykorzystana w przyszłej konstelacji EPS-Sterna.
Wystrzelony przed siedmioma miesiącami europejski satelita to nowy typ instrumentu. Jego zadanie to precyzyjne pomiary temperatury i wilgotności w różnych warunkach pogodowych. Obserwuje całą Ziemię, ale wykonywane przez niego pomiary są szczególnie cenne dla przewidywania pogody w rejonie Arktyki – stąd jego nazwa.
Nieduży satelita to prototyp – jego budowa zajęła tylko trzy lata i wiązała się z ułamkiem kosztów wysłania tradycyjnego satelity meteorologicznego. Jednak dostarczane przez niego informacje okazały się dorównywać jakością tym, które przesyłają tradycyjne, dużo większe i droższe instrumenty.
Nowa koncepcja ma być też zastosowana w budowie konstelacji satelitów ESA-EUMETSAT, EPS-Sterna.
„Nasz zespół dokładnie ocenił jakość danych pochodzących z satelity Arctic Weather Satellite i już udało się wykazać ich pozytywny wpływ na nasze prognozy w skali globalnej. Planujemy uwzględnić te dane w naszym globalnym systemie prognozowania jeszcze w tym roku. To bardzo obiecujące osiągnięcie w kontekście konstelacji EPS-Sterna, która jest postrzegana jako kluczowy element przyszłego systemu obserwacyjnego” – powiedział Philippe Chambon z Météo-France.
W Arctic Weather Satellite wprowadzono również znaczącą innowację. Jego radiometr mikrofalowy używa przełomowego kanału sondowania o częstotliwości 325 GHz, która nigdy wcześniej nie była wykorzystywana w operacyjnym prognozowaniu pogody.
"Udowodniliśmy, że mały satelita ważący zaledwie 125 kg może dorównywać wydajnością dużym misjom meteorologicznym. Ponieważ wciąż jesteśmy na stosunkowo wczesnym etapie, dane wymagają dalszej korekty i analizy, dlatego spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach Arctic Weather Satellite będzie świecić jeszcze bardziej" – podkreślił kierownik projektu Arctic Weather Satellite w ESA, Ville Kangas.
Marek Matacz (PAP)
mat/ agt/



Komentarze