W 51 dni dookoła świata samolotami Flight Design CT

Dwa CTLS-y w czasie przelotu.jpg

Szwajcarscy piloci, 37-letni Yannick Bovier i 41-letni Francisko Agullo, którzy ostatniego dnia kwietnia wystartowali na dwóch samolotach Flight Design CT do lotu dookoła świata, 19 czerwca bezpiecznie powrócili do Sion, w Szwajcarii. Przelot zajął im 51 dni. Maszyny zostały zmodyfikowane tak by zmieściły 454 litry paliwa, które było niezbędne do pokonywania 17-godzinnych odcinków nad wodą. Samoloty w standardowej konfiguracji są w stanie zabrać 132 litry paliwa.

Lotnicy w czasie podróży przelatywali nad dwoma oceanami, ale jak opowiadali największym wyzwaniem było uzyskiwanie zgód na przeloty ponad terytoriami różnych krajów. "Opowieść, którą piloci na bieżąco zapisywali w dziennikach podróży to fascynująca lektura," powiedział prezes Flight Design USA, Tom Peghiny. Postępy lotu można było śledzić na stronie Azimut270.ch

Najwięcej trudności piętrzyli urzędnicy z krajów Bliskiego Wschodu, ale Bovier i Agullo z racji pracy w liniach lotniczych byli zaznajomieni z radzeniem sobie z tego typu problemami. Mieli również wsparcie ze strony naziemnego zespołu, który wspomagał ich w uzyskiwaniu zezwoleń, w działaniach logistycznych, jak i kwestii monitorowania warunków meteorologicznych.

O locie dookoła świata czytaj również tutaj
 

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus