Przejdź do treści
Źródło artykułu

Potrzeba matką aplikacji dla pilotów

Adam Fast jest programistą, który oprócz tego, że tworzy aplikacje internetowe z dziedzin lotniczych (i dzieli się nimi ze środowiskiem lotniczym), to jest równocześnie pilotem.

Fast pochodzi z Lawrence, w stanie Kansas, a loty wykonuje z lotniska Lawrence Municipal. Zdobył licencję turystyczną we wrześniu 2006 r. i do chwili obecnej wylatał około 250 godzin. Lekcje latania pobierał w Joplin Flyers Club (JFC), którego nadal jest aktywnym członkiem. JFC był pierwszym odbiorcą stworzonego przez niego systemu planowania do zarządzania samolotami i ich utrzymaniem. Natomiast jego pierwsza publiczna aplikacja to wxgk.net - zbiór danych przeznaczonych do zasilania eksperymentalnych szklanych kokpitów. Ten pomysł powiązany był z planami Fasta, który zamierzał zbudować samolot eksperymentalny i wykorzystać w nim zaprojektowany przez siebie glass panel.

Pierwszą aplikacją, która dotarła do szerszego grona odbiorców była OSHPlanner. Jak sama nazwa wskazuje, był to program pomagający osobom odwiedzającym pokazy lotnicze EAA AirVenture w Oshkosh, w stanie Wisconsin, sortować dane dot. seminariów, spotkań, wystaw, pokazów lotniczych oraz zaplanować dzień tak, aby niczego nie przegapić. Stworzenie końcowej wersji i praca z wersją beta, zajęła Fastowi ok. miesiąca.

Najnowszą jego aplikacją jest AeroMuseums. Jest to przydatna baza muzeów lotniczych współtworzona z innymi użytkownikami. A dlatego muzea, bo Fast przy każdej swojej podróży lotniczej w nowe miejsce stara się odwiedzić tamtejsze muzeum lotnictwa, które nie zawsze dało się łatwo znaleźć. Aplikacja jest zaprojektowana tak, aby użytkownicy mogli dodawać nowe muzea do bazy danych i wyszukiwać ich interesujące. Jak poinformował sam autor, mimo że jest ona dostępna publicznie, to nie jest jeszcze ukończona – Fast wciąż gromadzi dane o placówkach i zamierza zwiększyć liczbę przydatnych dla użytkowników funkcji, takich jak "lista życzeń" oraz możliwość udostępniania plików wideo lub prywatnych wpisów z wizyt w muzeach.

"Jeśli chodzi o moje projekty, to potrzeba z pewnością jest matką wynalazku", powiedział. „Zasada jest prosta - jeśli zamierzam używać moich produktów, a zrobienie ich zajmuje mniej niż trzy wieczory, to po prostu to robię. Jeśli zajmuje dłużej, zapisuję pomysły i sprawdzam, czy po jakimś czasie nadal są aktualne i jaka jest potencjalna liczba osób, którym mogą one pomóc”. Najszybsza z nich, jak mówi, była aplikacja o nazwie ReReg, która kontroluje rejestracje FAA, tak aby nie pominąć terminu obowiązkowej ponownej rejestracji samolotu, zgodnie z nowymi przepisami. „Zajęło mi to mniej niż jeden wieczór, ponieważ większość potrzebnych danych pochodziła z innych projektów”, dodał.

Więcej informacji o aplikacjach Fasta można znaleźć na jego stronie internetowej, a także na portalu społecznościowym Twitter.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony