Pierwszy lot Cessny Grand Caravan z elektrycznym napędem na żywo w internecie

Cessna Grand Caravan z elektrycznym napędem, fot. AOPA

28 maja, o 17.00 czasu polskiego na żywo w Internecie zostanie przeprowadzona transmisja z pierwszego lotu samolotu Cessna Grand Caravan wyposażonego w elektryczną jednostkę napędową. Silnik ten posiada moc 750 koni mechanicznych i został zbudowany przez firmę magniX.

Lot ma się odbyć z lotniska Moses Lake w Waszyngtonie. „Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych wyników”, podkreśla Roei  Ganzarski, prezes spółki. „Ze względu na pandemię koronowirusa, pierwszy lot Cessny Caravan odbędzie się bez bezpośredniego udziału obserwatorów, ale dlatego właśnie zostanie uruchomiona transmisja w Internecie”, dodał. Model Grand Caravan ma być największym, ale nie pierwszym komercyjnym samolotem, który magniX przekształcił w przyjazną środowisku konstrukcję.

W Kanadzie rozwijany jest program w pełni elektrycznego de Havilland DHC – 2 Beaver, który po raz pierwszy wzniósł się w powietrze w grudniu ubiegłego roku. Statek powietrzny należy do Harbor Air, przewoźnika dysponującego flotą wodnosamolotów, który współpracuje z magniX, aby zamontować w swoich samolotach w pełni ekologiczne jednostki napędowe. W międzyczasie rozwijany jest również projekt w pełni elektrycznej konstrukcji izraelskiej firmy Eviation Aircraft, która w 2019 r. ogłosiła, że współpracuje z magniX w kwestii rozwoju dziewięciomiejscowego regionalnego samolotu o nazwie Alice.

W skład zespołu magniX wchodzą byli pracownicy wywodzący się z wiodących firm lotniczych i technologicznych, w tym m.in. Airbusa, Boeinga, Space Exploration Technologies, Tesli oraz Pratt & Whitney.

Pierwszy lot w pełni elektrycznej Cessny Grand Caravan można obserwować tutaj (LINK)

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus