Antonow An-124 ukraińskiego operatora przywiózł do Katowic 110 ton pomocy dla Ukrainy
Antonow An-124 Rusłan ukraińskiego operatora Antonov Airlines przywiózł we wtorek wieczorem na katowickie lotnisko 110 ton pomocy humanitarnej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Ukrainy – poinformowali przedstawiciele lotniska. Dotąd pomoc przywoziły tam mniejsze maszyny.
„Do KTW dotarł kolejny transport humanitarny dla mieszkańców Ukrainy, którzy mierzą się z rosyjską barbarzyńską agresją zbrojną. Z magazynów UNICEF w Szardży przyleciało 110 ton wsparcia, m.in. koce i łóżka polowe. Rejs obsłużył Antonow An-124 Rusłan, należący do ukraińskiej linii lotniczej Antonov Airlines” – przekazał Piotr Adamczyk z Katowice Airport.
W związku z agresją Rosji na Ukrainę na katowickim lotnisku wykonywane są m.in. specjalne operacje lotnicze. Organizacja Narodów Zjednoczonych 12 marca uruchomiła do lotniska Katowice most powietrzny z pomocą humanitarną dla Ukrainy.
W ramach Światowego Programu Żywnościowego (World Food Programme - WFP), który jest agendą ONZ, do Katowic wykonano m.in. kilka kursów z Port Sudan. W każdym z nich Airbus A340-300 zewnętrznej firmy przywiózł po ok. 50 ton wysokoenergetycznej żywności. Żywność przeładowywana jest na lotnisku i wysyłana dalej do Ukrainy transportem drogowym.
UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) do transportu z Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Katowic wykorzystał maszynę An-124. Po zniszczeniu jedynego latającego egzemplarza An-225 Mrija podczas ataku wojsk rosyjskich na lotnisko w Hostomlu, wyprodukowany w ponad 50 egzemplarzach An-124 pozostaje największym samolotem transportowym na świecie.
W poprzednich dniach pomoc humanitarna dla Ukrainy docierała do Katowice Airport także z innych źródeł. Transportowały ją maszyny przylatujące z rejsami ewakuacyjnymi dla opuszczających Ukrainę cudzoziemców. Najczęściej takie czartery ad hoc, organizowane przez ambasady poszczególnych państw i obsługiwane przez narodowych przewoźników, przywoziły materiały medyczne.
Dotąd zorganizowano blisko 50 tego typu połączeń, najwięcej z i do Uzbekistanu, a także do Kazachstanu, Egiptu, Iranu czy Azerbejdżanu. W ostatnią niedzielę rządowy kazachski Ił-76 przywiózł z Ałmaty 17 ton pomocy humanitarnej, a drogę powrotną zabrał - ewakuowanych z terytorium Ukrainy - 54 obywateli Kazachstanu, 4 psy i 2 koty.
Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. skorzystało z niego rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych. Ze względu na pandemię było ich 1,44 mln, a w 2021 r. - 2,32 mln.
Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. (PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ drag/
Komentarze