Przejdź do treści
AeroPlan 04/2021
Źródło artykułu

"AeroPlan" 04/2021 – ilustrowany magazyn lotniczy

Opublikowany został "AeroPlan" Nr 04/2021 popularnego magazynu, ukazującego się w internecie dla hobbystów lotniczych: modelarzy, kolekcjonerów, spotterów i historyków.

W każdym numerze relacje z nieznanych wydarzeń z dziejów lotnictwa, opisy wybranych samolotów, informacje o nowościach rynku modelarskiego, porady dla modelarzy plastikowych, rysunki, plansze barwne i wiele zdjęć samolotów lądujących na polskich lotniskach, a także statystyka lotnicza. Magazyn zamieszcza wiele materiałów nadsyłanych przez czytelników – z kraju i ze świata.

W Nr 04/2021 wydania elektronicznego (online) polecamy:

Boeing X-32
W fazie demonstracyjnej konkursu Joint Strike Fighter (JSF) uczestniczyły cztery maszyny określane mianem Concept Demonstrator Aircraft: Boeing X-32A i B, a także Lockheed Martin X-35A (przebudowany potem na B) oraz C. Nie były to prototypy, lecz samoloty eksperymentalne, stąd w ich oznaczeniu zastosowano literę X. Szereg rozwiązań konstrukcyjnych tych maszyn było uproszczonych, ponieważ ideą fazy demonstracyjnej nie było porównanie osiągów, tylko spełnienie trzech kryteriów: (1) modułowa i zunifikowana konstrukcja wszystkich przewidywanych wariantów, (2) zdolność lądowania na pokładzie lotniskowca z małą prędkością oraz (3) krótki start, przejście do zawisu i ponowne lądowanie.

Tragiczny lot Dywizjonu Orłów
W trakcie wojny dzieją się rzeczy straszne i chwali ją tylko ten, kto wojny nie widział na własne oczy. Każda z walczących stron ponosi ofiary, często bardziej bolesne, gdyż zmagania na froncie są przede wszystkim areną ludzi młodych. Kiedy armie dostają się w okrążenie, ich zniknięcie jest wielce prawdopodobne, ale w lotnictwie muszą zaistnieć jakieś szczególnie niekorzystne okoliczności, by w jednej misji został utracony cały dywizjon. Jednak takie fatalne sytuacje, niestety, zdarzały się i alianckim lotnikom przydarzyło się to kilkukrotnie. Poznajmy przyczyny i okoliczności jednej z nich.

Jakie będą myśliwce przyszłości?
Na początku 2020 roku Polska podpisała kontrakt na zakup trzydziestu dwóch wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A Lightning II. Wraz z F-22 Raptor, Su-57 i J-20 są one zaliczane do piątej generacji. Jednak zarówno w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jak i w Europie prowadzi się już prace nad myśliwcami jeszcze Nowocześniejszymi. Chociaż są one na bardzo wczesnym etapie, już teraz można pokusić się o opisanie kilku cech i technologii, które znajdą w nich zastosowanie.

Sopwith Pup
Sopwith Pup powstał na początku 1916 roku jako jedna z odpowiedzi Aliantów na bicz Fokkera. Razem z DH-2 i Nieuportem Ni 11 spowodował zmianę panowania w powietrzu nad frontem zachodnim. Nie trwała ona jednak zbyt długo, gdyż kilka miesięcy później Niemcy wprowadzili Albatrosy D.I i D.II, które miały dwa karabiny maszynowe i dwa razy większą moc silnika.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "AeroPlanu" Nr 04/2021 na stronie: www.altair.com.pl


AeroPlan ukazuje się od 1995, a od 1999 jego redaktorem naczelnym jest najlepszy polski modelarz plastikowy, wygrywający od lat wszystkie najważniejsze konkursy modelarskie na świecie. Spowodowało to, że formuła czasopisma uległa pewnej modyfikacji, poprzez zbliżenie go bardziej do środowiska modelarskiego. Magazyn przekształcił się jednocześnie z nieregularnego kwartalnika w dwumiesięcznik. Raz w roku ukazuje się podwójny numer monograficzny poświęcony wybranej konstrukcji lotniczej, z dołączoną płytą CD-ROM.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony