III Memoriał ppor. pil. Mariana Bełca – Puchar Polski ESA 2021

III Memoriał ppor. pil. Mariana Bełca – Puchar Polski ESA 2021 (fot. aircombat.pl)

Modelarnia Lotnicza w Skierniewicach przy CKiS, Muzeum Historii Skierniewic oraz Miasto Skierniewice zapraszają modelarzy do udziału w zawodach Aircombat – "III Memoriał ppor. pil. Mariana Bełca", które odbędą się w ramach Pucharu Polski ESA w dniu 26 czerwca 2021 r. na terenie muzeum w Skierniewicach przy ulicy Stefana Batorego 64.

Zawody będą rozgrywane w dwóch klasach:
✈ WW I – Model musi być pół-makietą rzeczywistego wielopłatowego samolotu wojskowego wyprodukowanego do końca 1918r.,
✈ WW II – Model musi być półmakietą rzeczywistego samolotu wojskowego wyprodukowanego w latach 1935 – 1945.

Każdy model ma przymocowaną specjalną taśmę. W czasie starcia liczy się precyzja, taktyka i szczęście. Samoloty walczą pojedynczo, a punkty nalicza się za czas lotu, ścięcie taśmy przeciwnika np. śmigłem, krawędzią natarcia czy statecznikiem, oraz ochronę własnej. Dosyć często zdarzają się kolizje, które zazwyczaj są przypadkowe.

Głównym zadaniem zawodników jest uzyskanie jak największej ilości cięć taśm ciągniętych przez modele współzawodników. Jest to wspaniała okazja do spędzenia czasu i zaznajomienia się z historią lotnictwa. Emocjonujące walki modeli samolotów z okresu Pierwszej i Drugiej Wojny Światowej dostarczą niezapomnianych wrażeń dla wszystkich odwiedzających.

Zawody to jednak nie tylko rywalizacja i widowiskowe akrobacje dla zadowolenia publiczności. Walka powietrzna to przede wszystkim test umiejętności pilotów.

Zgłoszenia udziału w zawodach należy przesłać na adres e-mail: stefano_pasz@yahoo.pl

Więcej informacji na stronie www.aircombat.pl oraz www.muzeumskierniewic.pl


Marian Bełc

Urodzony 27.01.1914 r. w Paplinie, pow. skierniewicki, zginął 27.08.1942 r. Absolwent Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy. W 1937 r. Marian Bełc przydzielony został do 5. pułku lotniczego w Wilnie-Lidze.

Brał udział w wojnie obronnej Polski jako pilot 152. eskadry myśliwskiej, w składzie lotnictwa Armii „Modlin”. W 1939 r. zestrzelił niemiecki samolot Messerschmitt Bf-109. Opuścił Polskę wraz ze wszystkimi ze swojej jednostki, przez Rumunię przedostał się do Francji. W Polskich Siłach Powietrznych otrzymał numer służbowy P-1901.

We Francji latał w kluczu myśliwskim dowodzonym przez kpt. pl. Franciszka Jastrzębskiego. Na przełomie maja-lipca 1940 r. brał udział w walkach z Niemcami. Po kapitulacji Francji 17 czerwca 1940 r. wraz ze swoją grupą Algier ewakuował się do Wielkiej Brytanii.

Po przeszkoleniu w OTU w sierpniu 1940 r. przydzielony został do słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego w Northolt. W 303 dywizjonie latał w eskadrze B, w okresie od 01.07.-31.10.1940 r. jako pilot 303 DM brał czynny udział w Bitwie o Wielką Brytanię, był wtedy w stopniu sierżanta. W dniu 07.10.1940 r. Marian Bełc zestrzelił brata słynnego Wernera Moldersa, Victora Moldersa . W 1942 r. został zakwalifikowany na III kurs instruktorów Szkoły Pilotażu.

Por. pil. Marian Bełc 27 sierpnia 1942 r. wykonywał lot treningowy, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku Balodown Glostershire samolot z nieustalonych przyczyn rozbił się. Zginęli dwaj piloci Marice Henry Holder „Blondie” i por. pil. Marian Bełc.

Marian Bełc za zasługi bojowe mianowany ostał oficerem w czerwcu 1942 r. odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, otrzymał też brytyjski Zaszczytny Krzyż Lotniczy (DFC) i DFM (Medal Wybitnej Służby Lotniczej) oraz PoPil (Polową Odznakę Pilota).

Źródło: aircombat.pl
comments powered by Disqus