SKY Perfect JSAT podpisuje umowę z Airbusem na budowę satelity telekomunikacyjnego Superbird-9

Superbird-9 - satelita telekomunikacyjny nad Ziemią - wizualizacja (fot. Airbus)

SKY Perfect JSAT Corporation, główny operator satelitarny w Japonii i wiodący dostawca stałych usług satelitarnych na świecie, wybrał Airbusa do budowy Superbird-9, w pełni cyfrowego satelity telekomunikacyjnego, posiadającego możliwość rekonfiguracji na orbicie.

Satelita będzie oparty na zestandaryzowanej linii produktów Airbusa OneSat. Firma dostarczy gotowe rozwiązanie, obejmujące projekt i produkcję Superbirda-9, powiązane usługi i wsparcie dla operacji na orbicie oraz segmentu naziemnego, a także zaawansowany pakiet zarządzania cyfrowym ładunkiem i obsługi zasobów satelitarnych.

OneSat umożliwi SKY Perfect JSAT zastąpienie ważnego, starszego satelity nadawczego i jednoczesne dostarczanie usług HTS (High Throughput Satellite) o wysokiej wydajności i przełomowym znaczeniu dla klientów. Superbird-9 zaoferuje szerokopasmowe usługi nadawcze w paśmie Ku, głównie w Japonii i Azji Wschodniej. Zapewni flocie SKY Perfect JSAT codzienną elastyczność, umożliwiając konfigurowanie, dostosowywanie i łączenie sprzętu instalowanego na pokładzie tak, aby oferowane usługi idealnie pasowały do wymagań użytkowników końcowych. Obejmuje to wszystko, od nadawania DTH po szerokopasmowe HTS, w tym usługi łączności morskiej i lotniczej, wykorzystujące najnowsze innowacje w urządzeniach pokładowych i zarządzaniu zasobami znajdującymi się na orbicie. SKY Perfect JSAT szacuje, że całkowita inwestycja z tytułu tego kontraktu wyniesie około 30 miliardów jenów.

Eiichi Yonekura, prezes SKY Perfect JSAT Holdings, powiedział: „Od wystrzelenia pierwszego japońskiego komercyjnego satelity telekomunikacyjnego w 1989 roku stale rozwijamy innowacyjny biznes kosmiczny. Umieściliśmy już ponad 30 satelitów na orbicie. Zamawiając każdy z nich analizowaliśmy popyt rynkowy na oferowane usługi na najbliższe 20 lat. Nowy satelita Superbird-9, który ma zacząć służbę w roku podatkowym 2024, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cyfrowych zapewni pokrycie krajów Azji Wschodniej łącznością w paśmie Ku. Dzięki jego przełomowym możliwościom zapewnimy klientom wszechstronne usługi łączności. Wierzymy, że Superbird-9 odegra znaczącą rolę w świadczeniu naszych zaawansowanych usług i rozwijaniu biznesu kosmicznego”.

Jean-Marc Nasr, dyrektor ds. systemów kosmicznych w Airbusie, powiedział: „To przełomowy kontrakt dla Airbusa, bo po raz pierwszy japoński operator telekomunikacyjny zamówił satelitę z Europy. SKY Perfect JSAT wybrał nas do zbudowania Superbirda-9, który wzmocni flotę satelitów tej firmy. To wyraz uznania dla najnowocześniejszej technologii będącej sercem projektu OneSat. Superbird-9, siódmy zamówiony satelita OneSat, rekonfigurowalny programowo, zapewni potężną wydajność  i zadowolenie klientom SKY Perfect JSAT. Mam nadzieję, że zawarta między nami umowa utoruje drogę do bliskiej współpracy w przyszłości”.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus