Samoloty Airbusa znów będą chronić polskie lasy

M-18B Dromader w locie - podczas zrzutu wody (fot. Airbus)

Należący do Airbus Wydział Usług Lotniczych z Mielca zdobył w drodze przetargu przeprowadzonego przez Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych (GDLP) zlecenia na ochronę przeciwpożarową w 2021 roku obszarów leśnych, administrowanych przez 9 regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Lublina, Olsztyna, Poznania, Radomia, Warszawy i Wrocławia.

Airbus skieruje do świadczenia usług 18 samolotow M-18B Dromader z pilotami i personelem technicznym. Maszyny oraz lotnicy będą gotowi do działania przez siedem miesięcy, gdy zagrożenie pożarami terenów leśnych w Polsce jest największe – w sezonie trwającym od marca do września 2021. Ponadto kontrakt przewiduje, że jeśli po stronie regionalnej dyrekcji lasów państwowych zaistnieje potrzeba, obsługujący jej teren samolot zostanie przystosowany do opryskiwania lasów środkami przeciwko szkodnikom.

Wydział Usług Lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów M-18B Dromader w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i gaszenia pożarów. Są one wyposażone w system naprowadzania GPS, ułatwiający precyzyjne wykonywanie zadań agrolotniczych.

W kwietniu  2020 roku 6 załóg Airbus uczestniczyło w gaszeniu pożaru terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Samoloty M-18B w wersji przeciążonej zabierają 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25x70m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) – wtedy „układają” wodne pasy izolujące na długości 400x5m. Mielecki wydział Airbus zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.


Przeczytaj również:
Lotnicy Airbus Poland wspierają walkę z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus