Lotnicy Airbus Poland wspierają walkę z pożarami w Biebrzańskim Parku Narodowym

M-18B "Dromader" należący do Airbus Poland w locie (fot. Airbus Poland)

Załogi należących do Airbus Poland S.A samolotów M-18B „Dromader” uczestniczą od 20 kwietnia w gaszeniu pożarów trawiących Biebrzański Park Narodowy, w miejscach do których nie mogą dojechać samochody gaśnicze. Tylko 20 i 21 kwietnia wykonały one 41 misji ze zrzutem wody, przebywając w powietrzu łącznie 40 godzin i zrzucając około 82 tony wody.

Do akcji ratunkowej zadysponowane zostały przez leśników maszyny dyżurujące na co dzień w Krywlanach i Rostkach (operujące na rzecz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku) oraz Szymanach (RDLP w Olsztynie). 23 kwietnia do akcji dołączyły dwa kolejne przeciwpożarowe Dromadery, które dzień wcześniej dotarły do baz w Rostkach i Białymstoku-Krywlanach. Dziś piloci Airbus Poland latają już od godziny 6 rano – trzema samolotami z bazy w Rostkach i trzema z lotniska w Krywlanach.

Airbus Poland S.A. w Wydziale Usług Lotniczych w Mielcu posiada 25 samolotów M-18B „Dromader” w wersji agro/ppoż, wykorzystywanych do oprysków lasów przed szkodnikami owadzimi i do gaszenia pożarów. W miarę potrzeb Lasów Państwowych maszyny są przezbrajane do wymaganej wersji.

Samoloty w wersji przeciążonej zabierają 2,2 tony wody, którą mogą zrzucać w formie bomby wodnej, pokrywając powierzchnię 25x70m lub używać tzw. klapki do roszenia (sterowanej hydraulicznie) – wtedy „układają” wodne pasy izolujące na długości 400mx 5m.

W obecnym sezonie leśnicy zakontraktowali w Airbus Poland S.A. usługi 17 samolotów, które stacjonują w 15 bazach przeciwpożarowych, skąd chronią 75% powierzchni Polski. Na pomoc Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu lecą dwie dodatkowe maszyny.

Mielecki wydział Airbus Poland S.A. zatrudnia 31 pilotów i 29 mechaników lotniczych.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus