Pierwszy samolot Airbus C295 dotarł do Kanady

Pierwszy C295 dla 19 Skrzydła ląduje w bazie wojskowej Comox w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie (fot. Garry Walker)

Pierwszy samolot Airbus C295, kupiony przez rząd Kanady w programie wymiany samolotów poszukiwawczo-ratowniczych (FWSAR) Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych (RCAF), dotarł do 19 Skrzydła w bazie wojskowej Comox w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.

Samolot, oznaczony przez użytkownika jako CC-295, wylądował w macierzystej bazie 17 września jako pierwsza z 16 maszyn zamówionych w grudniu 2016 roku. Umowa dostawy obejmuje też wszystkie elementy wsparcia technicznego, szkolenia i usługi inżynierskie, budowę nowego centrum szkoleniowego w Comox oraz usługi serwisowe i pomocnicze.

„Jesteśmy w Airbusie naprawdę dumni z dostawy do bazy Comox pierwszego z 16 samolotów C295 przeznaczonych do misji poszukiwawczo-ratowniczych. Dzięki doskonałej współpracy z kanadyjskimi urzędnikami sprostaliśmy wyzwaniom wynikającym z pandemii COVID-19 i jesteśmy przekonani, że do końca roku zrealizujemy założony plan dostarczenia w sumie sześciu samolotów. Liczymy na dalszą owocną współpracę przy projekcie kanadyjskich C295”, powiedział Dirk Hoke, dyrektor generalny Airbus Defence and Space w  wideooświadczeniu transmitowanym podczas uroczystości w 19 Wing Comox Air Base.

Airbus oficjalnie do tej pory przekazał RCAF trzy samoloty, z których drugi ma przybyć do kraju w nadchodzących tygodniach. Dostawy pozostałych potrwają do 2022 roku.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus