Pierwszy A400M w Siłach Powietrznych Belgii

A400M BAF, fot. Airbus

Belgijskie Siły Powietrzne odebrały swój pierwszy z siedmiu wojskowych samolotów transportowych Airbus A400M. Maszyna została przekazana klientowi w zakładzie montażu A400M w Sewilli (Hiszpania), a następnie wykonała lot dostawczy do 15 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Melsbroek (Belgia), gdzie będzie bazowała.

Ten konkretny egzemplarz A400M, oznaczony numerem produkcyjnym MSN106, będzie eksploatowany w bilateralnej jednostce, składającej się w sumie z ośmiu samolotów: siedmiu należących do Sił Powietrznych Belgii i jednego należącego do Sił Zbrojnych Luksemburga. Drugi A400M dla Belgii zostanie dostarczony na początku 2021 roku.

Alberto Gutierrez, szef działu samolotów wojskowych w Airbus Defence and Space, powiedział: „Dzięki dostawie tego samolotu wszyscy klienci początkowi programu są już posiadaczami A400M. MSN106 dołączy do luksemburskiej maszyny w dwunarodowej jednostce, powołanej we współpracy z Belgią. Pomimo wyzwań związanych z Covid-19, nasze zespoły dostarczyły wszystkie 10 samolotów tego typu planowanych do przekazania klientom w tym roku. Tym samym eksploatowana flota A400M urosła do 98 maszyn”.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus