Przejdź do treści
Samoloty grupy Indigo Partners, fot. Airbus
Źródło artykułu

Linie z grupy Indigo Partners zamówiły 255 samolotów A321neo

LinieWizz Air (Węgry), Frontier (Stany Zjednoczone), Volaris (Meksyk) i JetSMART (Chile, Argentyna), należące do grupy Indigo Partners, ogłosiły zamówienie 255 kolejnych samolotów z rodziny A321neo, na mocy wspólnej umowy zawartej podczas Dubai Airshow. Dzięki temu zamówieniu łączna liczba maszyn z rodziny A320 zamówionych przez linie należące do Indigo Partners wynosi 1145. Zamówione właśnie samoloty to mieszanka A321neo i A321XLR, które zostaną przekazane przewoźnikom w następujący sposób: 

  • Wizz Air otrzyma 102 samolotów  (75 A321neo + 27 A321XLR)
  • Frontier otrzyma 91 samolotów (A321neo)
  • Volaris otrzyma 39 samolotów (A321neo)
  • JetSMART otrzyma 23 samolotów (21 A321neo + 2 A321XLR)

Oprócz powyższego zamówienia linie Volaris i JetSMART postanowiły zamienić 38 samolotów A320neo na wariant A321neo – dotyczy to istniejących zaległości w dostawach z poprzednich zamówień.

„Nowy kontrakt potwierdza zamiar stałego rozwoju naszych linii przez następną dekadę. Airbus A321neo i A321XLR oferują wyjątkową wydajność, niskie koszty jednostkowe i znacznie zmniejszony ślad węglowy w porównaniu z poprzednimi modelami. Dzięki tym samolotom Wizz, Frontier, Volaris i JetSMART będą nadal oferować niskie ceny biletów, stymulować obsługiwane rynki i poprawiać swój profil zrównoważonego rozwoju", powiedział Bill Franke, partner zarządzający Indigo Partners.

„Cieszymy się, że możemy rozwijać współpracę z liniami Indigo Partners: Wizz, Frontier, Volaris i JetSMART, które działały szybko i zdecydowanie w ostatnich kilku miesiącach, aby przygotować się do tego istotnego zamówienia, związanego z cofnięciem się pandemii i dążeniem do bardziej zrównoważonego latania", powiedział Christian Scherer, dyrektor handlowy Airbusa i szef Airbus International.

W konstrukcji A321neo zastosowane zostały silniki i sharklety nowej generacji, które razem zapewniają ponad 25% oszczędności w zużyciu paliwa i emisji CO2 , a także 50% redukcję hałasu. Wersja A321XLR oferuje zasięg zwiększony do 4700 mil, co pozwala lecieć przez 11 godzin, a pasażerowie podczas podróży korzystają z wielokrotnie nagradzanego wnętrza Airspace, wprowadzającego najnowsze technologie na pokład maszyn z rodziny A320.

Od momentu wprowadzenia na rynek w 2010 r. do końca października 2021 r. Airbus otrzymał od 122 klientów zamówienia na ponad 7550 A320neo. Pierwsze maszyny z tej rodziny weszły do eksploatacji pięć lat temu, od tamtej pory Airbus dostarczył ich ponad 1950. Ich użytkownicy wyemitowali do atmosfery 10 mln ton CO2 mniej, niż gdyby użytkowali starszej generacji samoloty.

Indigo Partners LLC z siedzibą w Phoenix w Arizonie jest funduszem private equity specjalizującym się w globalnych inwestycjach w transport lotniczy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony