Linie lotnicze Malaysia Airlines złożyły zamówienie na 17 maszyn A330

Airbus

Zamówienie dotyczy samolotów pasażerskich oraz kilku modeli samolotów transportowych

Linie lotnicze Malaysia Airlines złożyły zamówienie w Airbusie na 17 samolotów szerokokadłubowych A330. Podpisana umowa stanowi potwierdzenie wcześniejszego porozumienia w sprawie zakupu 15 samolotów pasażerskich A330-300, uzupełnione o dodatkowe zamówienie dwóch transportowców A330-200F, które będą eksploatowane przez spółkę zależną przewoźnika MASkargo. Dostawy samolotów pasażerskich rozpoczną się w pierwszej połowie 2011 roku, zaś pierwszy transportowiec trafi do floty MASkargo później w tym samym roku.

A330-300 z miejscami dla 283 pasażerów w bardzo wygodnym układzie dwuklasowym będzie podstawą floty pasażerskiej średniego zasięgu przewoźnika i będzie eksploatowany w połączeniach w regionie Azji i Pacyfiku oraz z miastami na Bliskim Wschodzie. Z kolei na rynku przewozów towarowych MASkargo będzie eksploatować samoloty w sektorach do 3200 mil morskich przy pojemności ładunkowej prawie 70 ton.

„Zamówienie na A330 uzupełni pozostałe zamówienia złożone w ramach naszych planów modernizacji floty. Zwiększenie możliwości przewozowych pozwoli nam zaoferować częstsze loty do najważniejszych miast oraz nowe połączenia. Strategia ta uzupełnia nasze stałe inwestycje w ludzi, systemy oraz infrastrukturę i stwarza warunki do szybkiego rozwoju” – powiedział prezes i dyrektor zarządzający Malaysia Airlines Azmil Zahruddin.

„Najnowsze zamówienie złożone przez Malaysia Airlines podkreśla pozycję rodziny samolotów A330 jako najbardziej wydajnej i wszechstronnej linii produktowej w swej klasie” – powiedział John Leahy, dyrektor operacyjny Airbusa ds. klientów. „Grupa MAS będzie czerpać korzyści nie tylko ze sprawdzonej niezawodności i niskich kosztów operacyjnych samolotu pasażerskiego – linie lotnicze będą bowiem pierwszym przewoźnikiem, który skorzysta z nowego poziomu wydajności na rynku przewozów towarowych, jaki oferuje A330-200F”.

Malaysia Airlines to wieloletni klient Airbusa. Linie lotnicze eksploatują obecnie 14 egzemplarzy A330, w tym 11 maszyn A330-300 oraz trzy A330-200 dalekiego zasięgu. Oprócz najnowszego zamówienia na samoloty A330 przewoźnik złożył także pewne zamówienie na sześć samolotów A380, które będą obsługiwały najbardziej ruchliwe połączenia dalekodystansowe.

Dwusilnikowy model A330 to obecnie jeden z najczęściej eksploatowanych samolotów szerokokadłubowych. Do chwili obecnej złożono w Airbusie zamówienia na ponad 1000 egzemplarzy różnych wersji A330. Dostarczono ponad 650 maszyn A330, eksploatowanych obecnie przez ponad 80 operatorów na całym świecie. Nowy transportowiec A330-200F znajduje się na zaawansowanym etapie procesu certyfikacji i w drugiej połowie br. ma wejść do użytku komercyjnego.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus