Francja zamawia trzy dodatkowe airbusy A330 MRTT

Pierwszy dostarczony A330 MRTT Phénix (fot. Airbus)

Spółka Airbus Defence and Space otrzymała od francuskiego generalnego inspektoratu uzbrojenia DGA (Direction generale de l'armement) wiążące zamówienie na kolejne trzy transportowe cysterny latające A330 MRTT (Multi-Role Tanker Transport).

Noszące w siłach francuskich imię Phénix, samoloty te stanowią trzecią i ostatnią transzę wieloletniego zamówienia na 12 egzemplarzy A330 MRTT, złożonego w 2014 roku przez francuskie Ministerstwo Obrony.

Pierwszy z nich został oficjalnie przekazany w październiku, a odbiór pozostałej części zamówienia – na wniosek Francji realizowanego w trybie przyspieszonym – odbędzie się przed końcem 2023 roku.

Służące w siłach zbrojnych Francji samoloty A330 MRTT będą napędzane silnikami Rolls-Royce Trent 700 i wyposażone w połączenie systemu sztywnego wysięgnika paliwowego (Aerial Refuelling Boom System) i pary zbiorników podskrzydłowych z giętkimi wężami i koszami stabilizującymi. Maszyny te mogą być konfigurowane na szereg sposobów, począwszy od układu umożliwiającego im przewóz 272 pasażerów, po przystosowanie do ewakuacji medycznej, w tym w kabinę zawierającą francuski moduł intensywnej opieki medycznej MORPHEE, umożliwiający jednoczesne zabranie na pokład do dziesięciu pacjentów i 88 pasażerów.

A330 MRTT to konstrukcja sprawdzona już w warunkach bojowych, zamówiona do tej pory przez 12 państw w łącznej liczbie potwierdzonych zamówień opiewających na 60 maszyn, z których 34 już dostarczono.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus