Eutelsat wybiera Airbusa na wykonawcę satelity EUTELSAT 36D

EUTELSAT 36D - satelita w locie, Ziemia w tle (fot. Airbus)

Firma Airbus została wybrana przez Eutelsat, jednego z wiodących na świecie operatorów satelitarnych, do budowy EUTELSAT 36D, geostacjonarnego wielozadaniowego satelity telekomunikacyjnego nowej generacji. Zwiększy on zakres usług świadczonych z przewidzianego dla Eutelsatu slotu na pozycji orbitalnej 36° E, w odniesieniu  to nadawania programów telewizyjnych (DTH) i łączności dla rządów w Afryce, Rosji i Europie.

Na mocy zawartego kontraktu powstanie ósmy satelita oparty na najnowocześniejszej platformie Airbus Eurostar Neo, będącej znaczącą ewolucją niezawodnej i odnoszącej sukcesy serii Eurostar, uwzględniającą całą gamę ważnych innowacji technicznych.

W konstrukcji Eurostar Neo zwiększono ładowność oraz zastosowano bardziej wydajne systemy kontroli mocy i temperatury, przy skróconym czasie produkcji i optymalizacji kosztów dzięki w pełni zdigitalizowanemu procesowi produkcyjnemu.

Dzięki 70 transponderom pasma Ku pracującym w pięciu łączach radioliniowych skierowanych ku Ziemi oraz sterowanej antenie, EUTELSAT 36D zapewni elastyczność i optymalizację wydajności usług telekomunikacyjnych dla klientów w Afryce, Rosji i Europie.

Ósmy kontrakt na dostawę Eurostar Neo potwierdza słuszność naszej strategii nieustannego wprowadzania nowych technologii w celu lepszego zaspokajania potrzeb klientów. Cieszymy się, że możemy pomóc Eutelsatowi w zapewnieniu łączności i transmisji danych, w tym do odległych regionów, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Stałe zaufanie Eutelsatu do naszych produktów jest wyrazem uznania dla niezawodności naszej pracy i powodem do dumy dla wszystkich naszych zespołów inżynierskich – powiedział François Gaullier, szef Telecom Systems w Airbus.

Planowany do wyniesienia na orbitę w pierwszej połowie 2024 r. EUTELSAT 36D będzie miał moc elektryczną 18 kW przy zmniejszonej do 5 ton masie startowej. Jego eksploatacyjną żywotność przewidziano na ponad 15 lat.

EUTELSAT 36D jest dwudziestym szóstym satelitą Airbusa zamówionym przez Eutelsat. Kontrakt na jego budowę umacnia pozycję Airbusa jako światowego lidera w dziedzinie satelitów z napędem elektrycznym, przy czterech w pełni elektrycznych satelitach działających już na orbicie i 17 w pełni elektrycznych satelitach telekomunikacyjnych znajdujących się na etapie budowy.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus