Austriackie ÖAMTC kupuje pięć śmigłowców H135

Śmigłowiec H135 w barwach ÖAMTC, fot. Airbus

Przedstawiciele Airbus Helicopters i ÖAMTC Air Rescue podpisali umowę na zakup pięciu śmigłowców H135. Dostawa pierwszej maszyny wyprodukowanej na mocy tego kontraktu planowana jest na początek 2022 roku.

„Nasze skomplikowane zadania wymagają użycia najnowocześniejszych dostępnych na rynku wiropłatów, które zwiększają nasze możliwości wykonywania misji ratujących życie i zdrowie, na przykład w nocy. Latamy H135 od ponad 20 lat i nie możemy się doczekać, aby skorzystać z atutów wersji Helionix”, powiedział Reinhard Kraxner, dyrektor generalny ÖAMTC Air Rescue. „Zmniejszone obciążenie pracą w połączeniu z 4-osiowym autopilotem będzie dla naszych załóg cennym wsparciem, gdy w trudnych warunkach ruszą na ratunek pacjentom”.

„Dziękujemy ÖAMTC Air Rescue za ich nieustające zaufanie do Airbus Helicopters, a zwłaszcza H135”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „H135 wciąż jest punktem odniesienia dla służb lotniczego ratownictwa medycznego na całym świecie”.

ÖAMTC Air Rescue wykorzystuje w Austrii 28 maszyn H135 z 17 stałych i 4 sezonowych baz, otwieranych w okresie zimowym. W ubiegłym roku jego załogi wykonały ponad 20 000 misji, średnio 52 zadania dziennie.

Śmigłowiec H135 cechują szeroka, pozbawiona przeszkód kabina, doskonałe osiągi, zasięg i ładowność oraz niski poziom hałasu. Przesuwne drzwi boczne i tylne drzwi umożliwiają szybki załadunek/rozładunek pacjentów. Bezpieczeństwo eksploatacji naziemnej zapewnia osłonięty wirnik ogonowy (fenestron), charakterystyczny dla wiropłatów Airbusa.

Oprócz 4-osiowego autopilota, wersja H135 Helionix oferuje innowacyjny układ kokpitu, który pomaga zwiększyć świadomość sytuacyjną załogi. Wyposażony w trzy duże wyświetlacze elektroniczne kokpit jest kompatybilny z goglami noktowizyjnymi i zawiera zintegrowany wskaźnik warunków pracy silników (First Limit Indicator), prezentujący odpowiednie dane w jednym miejscu. Do tej pory klientom na całym świecie dostarczono ponad 1400 śmigłowców z rodziny H135, które wylatały już ponad 5,6 miliona godzin.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus