Airbus zawarł umowę z firmą Optus na dostawę satelity OneSat

Satelita OneSat, fot. Airbus

Airbus Defence and Space zdobył kontrakt na dostawę w pełni konfigurowalnego satelity telekomunikacyjnego dla drugiej największej australijskiej firmy telekomunikacyjnej i zarazem wiodącego operatora satelitarnego - Optus. Satelita będzie oparty na nowej standardowej linii produktów OneSat Airbusa i jest pierwszą umową Airbusa z tym australijskim przedsiębiorstwem.

Airbus dostarczy klientowi całościowy pakiet, gdyż umowa obejmuje zaprojektowanie i wyprodukowanie satelity Optus 11, a także zaawansowanego oprogramowania do zarządzania jego wyposażeniem. Dzięki temu przedsiębiorstwo Optus dostanie gotowy system „pod klucz” wraz z możliwością dodawania ładunków, takich jak transpondery SBAS, służące do nadawania sygnału dla nawigacji satelitarnej.

Optusa 11 wyróżniać będzie zdolność do dostosowywania zasięgu, pojemności i częstotliwości dzięki zdalnej rekonfiguracji i aktywnym antenom z możliwością formowania wiązki. Cechy te zapewnią uzyskiwanie adekwatnej do potrzeb mocy i przepustowości sygnału w celu zwiększenia wydajności i trwałości floty Optus oraz umożliwią firmie dostosowywanie wyposażenia misji do wymogów użytkowników końcowych.

Optus 11 dostarczy sygnały radiowo-telewizyjny oraz VHTS, w tym szerokopasmowy, w paśmie Ku w rejonie Australii i Nowej Zelandii, poprawiając jakość usługi bezpośredniej transmisji do indywidualnych odbiorców (Direct to Home broadcasting) w regionie Australii i Azji, zwiększając zasięg emisji w strefach Antarktydy i Pacyfiku oraz wspierając rozwój rynków mobilnych poprzez eliminowanie luk w pokryciu sygnałem w ramach prowadzonego przez rządu Australii programu Mobile Black Spot.


Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych Airbusa, powiedział: „Dziękujemy Optusowi za zaufanie wyrażone w regionie, w którym chcemy współpracować z lokalnym przemysłem w celu wspierania rozwoju technologii kosmicznych w sektorze cywilnym, jak i obronnym. OneSat to produkt przełomowy, zarówno pod względem produkcyjnym, jak i operacyjnym. Zapewnia klientom elastyczność potrzebną do obsługi rynków. Umowa zawarta z Optusem, wiodącym australijskim operatorem satelitarnym, stanowi wyraz aprobaty dla naszej strategii badawczo-rozwojowej, skutkującej opracowywaniem innowacyjnych produktów. Duża elastyczność OneSat, bardzo kompaktowa konstrukcja i szybka produkcja powinny sprawić, że satelita znajdzie się na orbicie w 2023 r.”

Satelita OneSat bazuje na doświadczeniu Airbusa zdobtym podczas projektowania i produkcji niezawodnych satelitow telekomunikacyjnych Eurostar, które spędziły już ponad 800 lat na orbicie. Nowe zamówienie umacnia pozycję firmy jako lidera w produkcji konfigurowalnych satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji i przewiduje opcjonalne zamówienie przez Optusa dodatkowej sondy w najbliższej przyszłości.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus