Airbus zaprasza nowe pokolenie talentów do realizacji innowacyjnych pomysłów w branży lotniczej

Fly Your Ideas 2019

Airbus rozpoczął szóstą edycję konkursu Fly Your Ideas (w wolnym tłumaczeniu: „Pomysły z polotem"), w którym zachęca kolejne pokolenie innowatorów do przedstawiania i opracowywania autorskich rozwiązań dla przemysłu lotniczego. Ten odbywający się co dwa lata konkurs to igrzyska kreatywności i innowacji, których głównym celem jest znalezienie odpowiedzi na prawdziwe problemy, z którymi boryka się branża.

Otwarty dla zespołów studentów z całego świata i obejmujący dyscypliny od inżynierii i technologii informatycznej po marketing oraz projektowanie konkurs umożliwia studentom dopuszczenie do głosu ich pionierskiego ducha i oferuje im cenną okazję do pracy z najnowszymi technologiami cyfrowymi u boku najlepszych ekspertów z branży. Airbus poszukuje w ten sposób rozwiązań, które na przestrzeni dziesięcioleci mogłyby zmienić przemysł lotniczy, tworząc bezpieczniejszy i czystszy świat z lepszą siecią połączeń i łącznością. Od pierwszej edycji w 2008 roku w konkursie wzięło udział ponad 20 tysięcy studentów z ponad 650 uniwersytetów w przeszło 100 krajach. Od obecnej edycji oczekuje się, że będzie jeszcze bardziej ekscytująca od poprzednich.

Zadania konkursu Fly Your Ideas 2019:

  1. Elektryfikacja – Jak dolecieć dalej, dłużej i mniej obciążając środowisko dzięki wbudowanym systemom elektrycznym?
  2. Transmisja danych – Jakie nowatorskie aplikacje i usługi potrafisz stworzyć, korzystając z danych dostarczonych przez Airbus?
  3. Cyberbezpieczeństwo – Jak w sposób bezpieczny i nieuciążliwy weryfikować tożsamość pasażerów, nie utrudniając im podróży i nie komplikując pracy lotniskowych służb bezpieczeństwa  i linii lotniczych?
  4. Internet rzeczy (IoT) – Jak wykorzystać możliwości IoT do zrewolucjonizowania wygody pasażerów lub udoskonalenia współpracy podmiotów branży lotniczej?
  5. Sztuczna inteligencja – W jaki sposób w przyszłości aeronautyki i produkcji przemysłowej sztuczna inteligencja może pomóc w identyfikacji nowych możliwości lub wynajdywaniu całkowicie nowych modeli biznesowych?
  6. Mieszana rzeczywistość – Na co branży lotniczej i astronautycznej mogą przydać się powszechnie dostępne aplikacje Mixed Reality firm Apple i Google?

Zespoły biorące udział w konkursie muszą przejść przez trzy etapy, a każdy z nich stanowi szansę na dopracowanie proponowanych rozwiązań.

Udział w etapie 1 zgłaszają 3- lub 4-osobowe zespoły studentów. Mają na to czas od września do końca listopada 2018 r. Specjaliści Grupy Airbus oceniają pomysły i wybierają 50 najlepszych zespołów, które przechodzą do etapu 2. Zespoły uczestniczące w etapie 2 otrzymują trzy miesiące na dopracowanie i rozwinięcie swoich pomysłów. Tym razem otrzymują wsparcie ze strony opiekunów naukowych i specjalistów z Grupy Airbus. Następuje kolejna ocean prac, w wyniku której do finału przechodzi maksymalnie sześć zespołów. Przed zaprezentowaniem swoich rozwiązań przed złożoną z ekspertów komisją, zespoły finalistów otrzymują zaproszenie do zakładów Grupy Airbus, gdzie dopracują swoje propozycje wspólnie ze specjalistami od innowacji i technologii cyfrowych.

W finale maksymalnie sześć drużyn, uzyskawszy możliwość pracy z zespołem Airbusa celem rozwijania zgłoszonych koncepcji, walczyć będzie o nagrodę w wysokości 45 tysięcy euro oraz szansę na przyszłą realizację swojego rozwiązania dla branży.

Marc Fontaine, dyrektor ds. transformacji cyfrowej oraz sponsor konkursu „Fly Your Ideas", powiedział: „Ten konkurs umożliwia nam dotarcie do innowatorów czujących się w świecie cyfrowym jak ryba w wodzie; do entuzjastów, których energię i entuzjazm możemy spożytkować na sprostanie olbrzymim szansom, z jakimi mierzymy się w toku transformacji cyfrowej aktualnie postępującej w naszej własnej dziedzinie. Nasza branża wkracza w erę głębokich zmian oraz ogromnego potencjału i z radością zobaczę, jak uczestnicy poradzą sobie z tym wyzwaniem."

Przyszłoroczna edycja konkursu stawia przed uczestnikami następujące zadania: elektryfikacja, usługi w zakresie danych, cyberbezpieczeństwo, internet rzeczy, sztuczna inteligencja oraz rzeczywistość mieszana. Od 2012 roku konkurs jest wspierany też przez UNESCO.

Rejestracja w konkursie rozpoczęła się 5 czerwca 2018 roku, zatem studenci mogą już przystępować do pracy nad propozycjami twórczych, cyfrowych rozwiązań i zgłaszać swój udział na stronie www.airbus-fyi.com. Podczas transmitowanego na żywo finału konkursu w 2019 roku finaliści będą mogli zaprezentować swoje pomysły przed publicznością oraz specjalistami z branży. Tak właśnie zaczyna się podróż ku przyszłości przemysłu lotniczego.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus