Airbus wybrał finalistów konkursu Fly Your Ideas 2017 (Pomysły z polotem)
Airbus wybrał pięć zespołów studenckich, które będą konkurować w finale piątej edycji konkursu Fly Your Ideas (Pomysły z polotem). Radykalne koncepcje obejmują szeroką gamę innowacji, w tym alternatywę dla zdjęć satelitarnych, ulepszone kołowanie samolotów, pomysłowe sposoby przyjmowania pasażerów na pokład, nowe schowki na bagaż oraz nowy biznesowy model wykorzystania istniejących samolotów firmy Airbus.
Pięć zespołów reprezentuje dziewięć różnych narodowości i osiem uniwersytetów z Afryki, Europy oraz regionu Azji i Pacyfiku i symbolizuje prawdziwą różnorodność, która jest kluczowym czynnikiem wpływającym na innowacyjność oraz wydajność. Studenci, którzy rywalizują o nagrodę w wysokości 30 000 euro, reprezentują też różnorodne dyscypliny, od nauk przyrodniczych do inżynierii i biznesu.
Nowatorskie pomysły wybrano spośród ponad 350 zgłoszeń na odbywający się co dwa lata, międzynarodowy studencki konkurs firmy Airbus organizowany we współpracy z UNESCO. Studenci musieli podjąć jedno z pięciu wyzwań wskazanych przez firmę Airbus z myślą o stworzeniu przyszłych zrównoważonych rozwiązań. Innowacje zaproponowane przez pięć finałowych zespołów dotyczą alternatywnych modeli biznesowych, wrażeń pasażerów i operacji lotniczych.
Pięć zespołów – z Australii, Francji, Hongkongu, Nigerii i Wielkiej Brytanii – niebawem uda się do Tuluzy we Francji i spędzi tydzień w laboratoriach Airbus ProtoSpace, gdzie będą prototypować, testować i wizualizować swoje koncepcje z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz indywidualnego doradztwa pracowników firmy Airbus. Pod koniec tygodnia zespoły zaprezentują swoje nowatorskie projekty i nowo opracowane prototypy przed ekspertami firmy Airbus oraz osobistościami z branży lotniczo-kosmicznej i świata akademickiego.
Pomysły konkurujące o finałową nagrodę to:
Lotnicza obserwacja Ziemi – Team SkyVision, Uniwersytet Surrey, Wielka Brytania
Radykalna koncepcja, która zmienia komercyjny samolot pasażerski w „Urządzenie od obserwacji Ziemi” poprzez zainstalowanie na spodzie kadłuba sprzętu do monitorowania aktywności naziemnej podczas lotu. Jest to alternatywa dla zdjęć satelitarnych, która otwiera nowe możliwości w takich dziedzinach, jak analityka ekologiczna i urbanistyka.
Team SkyVision, Uniwersytet Surrey, Wielka Brytania
Zwiększanie płynności i efektywności kołowania – Team Nevada, Uniwersytet im. Obafemi Awolowo, Nigeria
System kołowania, który wykorzystuje czujniki i algorytmy do zautomatyzowanej kontroli ruchu naziemnego, zarówno w wieży kontroli lotów, jak i na pokładzie samolotu, aby znacznie usprawnić ruch na lotniskach, a przez to ograniczyć emisje.
Team Nevada, Uniwersytet im. Obafemi Awolowo, Nigeria
Aplikacja mobilna Compact Luggage Strategy – Team PassEx, Institut d’Administration des Entreprises – IAE Tuluza, Francja
Rewolucyjny system przyjmowania pasażerów na pokład, który wykorzystuje aplikację mobilną czasu rzeczywistego, aby przypisać pasażerom status pokładowy według rozmiaru bagażu. System Compact Luggage Strategy (CLS) rozwiązuje problemy z przechowywaniem bagażu w schowkach nad siedzeniami, dystrybuując pasażerów samolotu w zależności od rozmiaru ich bagażu.
Team PassEx, Institut d’Administration des Entreprises – IAE Tuluza, Francja
Prywatny schowek na bagaż – Team DAELead, Uniwersytet Hongkoński, Hongkong
Pomysłowy projekt kabiny pasażerskiej, który umiejscawia prywatny schowek na bagaż (Private Stowage Compartment, PSC) pod nogami pasażerów, wykorzystując przestrzeń między podłogą kabiny a sufitem ładowni.
Team DAELead, Uniwersytet Hongkoński, Hongkong
Powietrzna platforma strażacka A400M – Team Aquarius, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia
Modularne rozwiązanie wykorzystujące środek gaśniczy w pojemnikach ciśnieniowych mocowanych do palet, które można szybko załadować do samolotów Airbus A400M, aby stworzyć system powietrznych platform strażackich do szybkiego gaszenia pożarów.
Team Aquarius, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia
Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 euro, a zdobywcy drugiego miejsca – 15 000 euro podczas finału na żywo, który odbędzie się w maju 2017 roku w Tuluzie.
Airbus organizuje konkurs Fly Your Ideas od 2008 r. dla uniwersytetów i studentów z całego świata, aby stymulować innowacyjne pomysły na rzecz zrównoważonego lotnictwa oraz identyfikować okazje do rozwijania technologii we współpracy z akademickimi zespołami badawczymi. Konkurs uzyskał patronat UNESCO w 2012 r., który przedłużono na edycje z 2012 i 2016 r.
Więcej szczegółów i informacje o finalistach można znaleźć na stronie: www.airbus-fyi.com.
Komentarze