Airbus C295 z powodzeniem tankuje w powietrzu inny samolot

Dwa samoloty C295 podczas "mokrego testu", zakończonego powodzeniem (fot. Airbus)

Samolot transportu taktycznego C295 wziął udział w zakończonych powodzeniem pierwszych „mokrych" testach (obejmujących przetoczenie paliwa). Pierwsze „suche" testy w locie (bez przetaczania paliwa) maszyny w wariancie tankowca powietrze-powietrze (AAR odbyły się w grudniu 2019 r., w konfiguracji z zamkniętą rampą desantową, przewodem o długości 100 stóp i systemu zdalnej obserwacji.

W nowych testach wykonanych w okolicach Sewilli w styczniu 2020 r. uczestniczyły maszyna C295 w konfiguracji tankowca należąca do Airbusa oraz transportowiec hiszpańskiego lotnictwa, działający jako odbiorca paliwa.

Przetaczanie paliwa obywało się przy prędkościach lotu od 100 do 130 węzłów. W sumie samolot wyposażony w wymienny zestaw AAR wykonał pięć „mokrych" kontaktów, przekazując łącznie 1,5 tony paliwa. Testy prowadzono w dzień.


Próba zbliżania C295 i myśliwca F-18 hiszpańskich sił powietrznych (fot. Airbus)

Uczestniczący w testach kpt. Gabiña, pilot hiszpańskich sił powietrznych, powiedział: „Stopień trudności prób w locie jest zawsze wysoki, gdyż przewidują one wykonywanie manewrów, których nikt wcześniej nie robił. W tym przypadku ze względu na pozytywne zachowanie samolotu każdy kontakt tankowca z odbiorcą był prosty i skuteczny".

Seria prób objęła także loty w nocy i udany test zbliżenia do pozycji przedkontaktowej z myśliwcem hiszpańskich sił powietrznych F-18 przy prędkości 210 węzłów.

Pomyślne przeprowadzenie testów pozwoli na spopularyzowanie C295 jako wszechstronnej maszyny taktycznej, zdolnej do tankowania w locie śmigłowców, transportowców i myśliwców.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus