Węgry zamawiają 16 śmigłowców wielozadaniowych H225M Caracal

H225M Caracal (fot. Anthony Pecchi/Airbus Helicopters)

Węgierskie Ministerstwo Obrony zamówiło 16 śmigłowców wielozadaniowych H225M wyposażonych w system zarządzania uzbrojeniem HForce. Wraz ze śmigłowcami Airbus zapewni także kompleksowy pakiet szkoleń i wsparcia, aby zagwarantować najwyższy poziom ich dostępności operacyjnej.

„Jestem wdzięczny za zaufanie, jakie rząd węgierski pokłada w naszej firmie. Wesprzemy ambitny program modernizacji sił zbrojnych Węgier „Zrinyi 2026”. Nasze zespoły były świadkami profesjonalizmu i entuzjazmu węgierskich ekspertów i pilotów, których wkład był kluczowy dla zapewnienia sukcesu tego projektu”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Nowa umowa potwierdza, że H225M to sprawdzony, wielozadaniowy śmigłowiec używany przez najbardziej wymagających klientów wojskowych na całym świecie. Węgierskie siły zbrojne będą mogły polegać na efektywnym ekonomicznie tandemie H145M / H225M, który umożliwi im wykonanie wszystkich ważnych misji wojskowych, od zadań realizowanych przez śmigłowce lekkie, w tym uderzeniowych, aż do transportu taktycznego i ratownictwa bojowego."

Wybrane przez Węgry H225M zostaną wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia łączności i będą wykorzystywane do misji transportowych, ratownictwa bojowego i operacji specjalnych. Najnowocześniejsza awionika i czteroosiowy autopilot, wyjątkowy zasięg i ładowność, w połączeniu z dużą kabiną zaprojektowaną do przewożenia do 28 żołnierzy i potężnego uzbrojenia powietrze-ziemia i powietrze-powierzchnia, a także systemy walki elektronicznej pozwalają H225M wykonywać najbardziej wymagające misje. Śmigłowiec ma możliwość operowania w każdych warunkach atmosferycznych dzięki kompatybilności awioniki z goglami noktowizyjnymi.

H225M jest obecnie w służbie na całym świecie. Do tej pory dostarczono 88 tego typu śmigłowców. Niedawno przekroczyły one granicę 100 tys. godzin nalotu. Pierwszego Caracala dostarczono Siłom Powietrznym Francji w 2006 r. Od tego czasu 11-tonowy H225M dowiódł swojej niezawodności i trwałości w warunkach bojowych i obszarach kryzysów.

Dzięki tej umowie Węgry stają się 9. krajem, który wybrał H225M. Ten wojskowy wariant rodziny śmigłowców Super Puma jest eksploatowany obecnie we Francji, Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji i Tajlandii, a ostatnio został zamówiony przez Kuwejt i Singapur.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus