Śmigłowce Airbus H125 w służbie austriackiego MSW

H125 w służbie austriackiego MSW podczas lotu Alpach (fot. BMI)

Austriackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (BMI) formalnie wdrożyło do eksploatacji dwa śmigłowce Airbus H125, które zostały bogato doposażone pod kątem potrzeb organów ścigania i prowadzenia misji ratowniczych.

Nowe statki powietrzne dołączyły do użytkowanych już przez BMI flot śmigłowców Airbus H135 i AS350. Będą operowały z Innsbrucka i Salzburga w Tyrolu oraz innych górskich obszarach Austrii w imieniu lokalnego rządu Tyrolu. Pierwszy śmigłowiec został uroczyście przekazany do służby 17 października br. podczas ceremonii w Innsbrucku, w obecności austriackiego ministra spraw wewnętrznych Wolfganga Peschorna i gubernatora Tyrolu Günthera Plattera.

Oba nowe H125 posiadają kompleksowy zestaw ekwipunku w niestandardowej konfiguracji, zaprojektowanej przez brytyjski oddział Airbus Helicopters i zamontowany w siedzibie firmy w Oksfordzie. Na pakiet ten składają się m.in. podwójny hak do podwieszania ładunków zewnętrznych, reflektor, sprzęt gaśniczy, w tym interfejs do obsługi zbiornika Bambi (do zrzutu wody) i radiostacja łączności w systemie TETRA. Wyposażenie kabiny zostało dostosowane do lotów w goglach noktowizyjnych.

BMI wybrało H125 ze względu na wszechstronność i osiągi operacyjne, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia całorocznej dostępności śmigłowców do misji w rejonach alpejskich. Werner Senn, szef działu lotnictwa policyjnego w BMI powiedział: „Proces projektowania i wdrażania wyposażenia dla naszych H125 był złożony. Sukces zawdzięczamy doskonałej współpracy zespołu reprezentującego użytkowników i zespołu producenta. Dzięki niej BMI i Tyrol dysponują teraz w lotnictwie policyjnym najbardziej zaawansowanymi możliwościami w skali Europy w tej wielkości śmigłowcach”.

Colin James, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Wielkiej Brytanii powiedział: „Zdolność naszego zespołu do zaprojektowania i wykonania wyposażenia dodatkowego w tak bogatej konfiguracji była kluczowa dla powodzenia projektu. Wykorzystując w pełni potencjał i wydajność H125 pokazaliśmy, jak istotny wkład może mieć brytyjski oddział Airbus Helicopters w zaspokojenie specjalnych oczekiwań klienta”.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus