Pierwszy śmigłowiec AS565 MBe Panther dla marynarki wojennej Meksyku od Airbus Helicopters

Śmigłowiec AS565 MBe Panther (fot. Airbus Helicopters)

Marynarka wojenna Meksyku odebrała w środę (28 września) pierwszy z dziesięciu śmigłowców AS565 MBe Panther, które zakupiła w 2014 roku. Tym samym stała się pierwszym na świecie klientem, który otrzymał nową wersję tego wielozadaniowego wojskowego śmigłowca średniego. Marynarka wojenna Meksyku otrzyma trzy kolejne śmigłowce przed końcem bieżącego roku, a pozostałych sześć do 2018 roku.

Śmigłowce będą używane przez lotnictwo morskie w Zatoce Meksykańskiej i na wybrzeżu Pacyfiku, gdzie będą wykonywały szereg misji, w tym: poszukiwania i ratownictwa (SAR), ewakuacji i niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, zwalczania przemytu narkotyków i ochrony wybrzeża.

AS565 MBe łączy nowe i sprawdzone technologie, oferując większą wartość dla użytkowników. Jest wyposażony w dwa silniki Safran Arriel 2N, które zwiększają jego osiągi w warunkach hot & high (w wysokiej temperaturze otoczenia i na dużej wysokości) i umożliwiają rozwinięcie maksymalnej prędkości 278 km/h i zasięgu 780 km. Śmigłowiec ma również nową przekładnię główną, najnowszej generacji śmigło sterujące i 4-osiowego autopilota, który zmniejsza wysiłek załogi i sprawia, że najbardziej wymagające misje, takie jak SAR, są łatwiejsze do wykonania. AS565 MBe mający większą moc i lepsze osiągi, jest również bezpieczniejszy, bardziej ekonomiczny i łatwiejszy w obsłudze.

„Pierwsze śmigłowce Panther weszły do służby w meksykańskiej marynarce wojennej dziesięć lat temu” – powiedział wiceadmirał Jose Maria García Macedo. „Od tamtej pory były one naszym najwierniejszym sojusznikiem w ratowaniu życia. Możliwość powiększenia naszej floty o bardziej nowoczesną wersję tego samego śmigłowca sprawia nam wielką przyjemność. Dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii nowe śmigłowce zwiększą możliwości operacyjne i reagowania lotnictwa morskiego, co umożliwi nam wykonywanie misji bezpieczeństwa na morzu, zarówno w dzień jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych i w warunkach sztormowych”.

Śmigłowce AS565 MBe Panther meksykańskiego lotnictwa morskiego spełniają wymogi przepisów NATO dotyczące wykonywania lądowań na okrętach znajdujących się w ruchu przez 24 godziny na dobę, co oznacza, że są w stanie operować na wodach terytorialnych Meksyku. Ich wyposażenie obejmuje składane łopaty wirnika nośnego i śmigła ogonowego, system wspomagający lądowanie  na pokładzie okrętu oraz pływaki awaryjne.

„Lotnictwo Marynarki Wojennej wykonuje swoje misje ratownicze w najtrudniejszych warunkach operacyjnych. Jesteśmy wdzięczni za ponowne obdarzenie zaufaniem naszych śmigłowców” – powiedział Mesrob Karalekian, wiceprezes Airbus Helicopters w Ameryce Łacińskiej. „Kontrakt obejmuje również szkolenie pilotów i techników, aby zapewnić marynarce wojennej Meksyku pełną autonomię w zarządzaniu flotą i optymalizacji dostępności swoich śmigłowców”.

Dostawa pierwszego AS565 MBe Panther jest ważnym kamieniem milowym dla Airbus Helicopters i tej kultowej rodziny śmigłowców. Obecnie w służbie w ponad 72 krajach znajduje się 1000 śmigłowców tego typu, które wylatały prawie 5,8 mln godzin.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus